Между 150 и 200 български младежи ще заминат по програмата на германското правителство „Работата на моя живот” (The job of my life) за професионално обучение в Германия. Тя се осъществява в сътрудничество между Федералната агенция по труда и службите по заетостта на няколко страни членки на ЕС, сред които и България. Според Брайко Гешанов, старши експерт към „Европейска мобилност“ на Агенцията по заетостта:
„Програмата е съобразена с глада на германската държава за определени специалисти и е насочена към нуждите й. Те търсят работници не само в сферата на строителството, но и в туризма и много технически специалности. Набират се български младежи, които задължително са завършили средно образование, но нямат още магистърска степен. Идеята на програмата е та да бъдат подпомогнати финансово със стипендия, както да научат немски в България, така и за пътуването им и по време на престоя им в Германия.”
Програмата е уникална по рода си и работи от няколко години. Интересът към нея е много голям. През тази година почти е приключило набирането на специалисти, но догодина по всяка вероятност програмата пак ще функционира. Останали се около 30 свободни места за обучение в сферата на строителството: пътно строителство и стоманобетонно строителство.
Обучението започва с курс по немски в България, а след това продължава в Германия. Всички разходи на участниците се поемат от програмата, като те получават заплащане по време на обучението. Гешанов уточнява:
„Хората, които завършат това образование, ще получат предложение за работа. Обучението, което е доста дълго – около 3 години, има значителна практическа част, която се извършва в определена компания и работодателят, който ги обучава три години, има много голям интерес след това да ги задържи при себе си.”
Това са много търсени специалности в Германия, така че, ако някой от тях реши да смени работодателя си, едва ли ще има голям проблем, тъй като ще бъде ценен за много фирми с подобна дейност, коментира още Гешанов.
У нас действат и други програми, насочени към заетост на млади специалисти. Сред тях са финансираните от ЕК 6-месечни стажове по „Еразъм Плюс“, която се представлява от Центъра за развитие на човешките ресурси и „Твоята първа работа с EURES” (Your First EURES Job), която в България се подпомага от голяма българска компания за подбор на кадри.
Двудневен хакатон под наслов "Innovate VT", vol.2 ще събере млади таланти в Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново на 12 и 13 ноември, информира БТА. Главен организатор на събитието е институтът “Научноизследователска и..
Kонституционният съд образува дело за оспорване на резултатите от произведените избори за народни представители в 51-вото Народно събрание. В съобщение на сайта на институцията се посочва, че делото е образувано по искане на 58 депутати но 50-ото..
На 83-годишна възраст почина художникът Владимир Коновалов (1941 - 2024), съобщи Съюзът на българските художници (СБХ). Роден е в Лувен, Белгия. Владимир Коновалов е сред големите майстори на рисувания разказ в България. Член е на СБХ от 1976..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за..