Кой казва, че в България нищо не се случва? Следпразнично се случи нещо нечувано за българския политически бит – един министър си подаде оставката, защото не получи одобрението на премиера за предложените от него промени в ресора си. В утвърдените демократични общества това поведение е повече от естествено – министрите са избрани на постовете си, за да провеждат определена политика и когато не могат да я отстояват, напускат. Уви, в България това съвсем не се подразбира от само себе си. По нашите ширини министерският пост винаги се е разглеждал като източник на лични облаги. Естествено, мнителният към политиците си българин има всички основания да търси причините за оставката на министъра в скрити конспирации и лобистки борби в политическия ни елит. Просто през 25-те години на крехката ни демокрация е имало не едно назначение или уволнение, лишено от всякаква логика и обслужващо единствено интересите на някоя партийна централа или икономическо лоби.
В конкретния случай с неочакваната оставка на вътрешния министър Веселин Вучков всъщност става дума за шумно рекламираната реформа в службите, които през последните години се оплетоха в редица дискредитиращи скандали. Скандални бяха и назначенията на двете ключови фигури Светлозар Лазаров и Владимир Писанчев. Лазаров бе избран от предишното парламентарно мнозинство в опит да бъде "бетониран" на поста главен секретар на МВР за 7 години. Писанчев оглави ДАНС като резервен играч след грандиозен скандал с назначаването на този пост на обществено неприемливия Делян Пеевски, последван от небивали антиправителствени протести и двугодишна политическа криза. Именно за тяхната незабавна смяна се обяви министър Вучков, а премиерът ги защити с аргумента, че предвид сложната вътрешна и външнополитическа обстановка моментът за смяна на двете ключови фигури не е подходящ.
Оставката на Веселин Вучков изненада всички и най-много премиера Борисов, който е свикнал да диктува хода на събитията в страната. Едва ден по-късно политици и коментатори се окопитиха и започнаха да умуват за мотивите, търсейки ги най-напред в любимото напоследък задкулисие и, на последно място, във възможността български министър просто да отстоява вижданията си за бъдещето на поверения му ресор. Министър-председателят обаче също бързо се съвзе от неочаквания ход на силовия си министър и в четвъртък нанесе своя изненадващ удар – Борисов предложи вицепремиера Румяна Бъчварова за нов вътрешен министър. Социолог по образование, тя е външен човек за МВР и може би именно в това се крие най-големият й коз да реформира закостенялата структура. Не закъсняха обаче и коментарите, че чрез номинацията на довереното си лице Бъчварова премиерът Борисов, сам продукт на МВР и негов бивш главен секретар, всъщност поема нещата в свои ръце. Притиснат от коалиционните си партньори, премиерът промени радикално позицията си и поиска оставките на главния МВР-секретар Лазаров и шефа на ДАНС Писанчев. Още на другия ден и двамата подадоха своите оставки.
Парламентът трябва да гласува промените в кабинета следващата седмица. Тогава Веселин Вучков ще напусне поста вътрешен министър, а кога и дали ще разберем неговите истински мотиви за хвърлената оставка, не е ясно."Ще настояваме пътят Рудозем - Ксанти да се отвори за експлоатация най-късно следващата година", заяви в Чепеларе премиерът Росен Желязков. Той уточни, че от българска страна са готови и пунктът, и пътят, като се очаква от гръцка страна да се даде зелена..
Студенти блокираха входовете на Радиото и телевизията на Сърбия Студенти и граждани вече 12 дни блокират входовете на Националното радио и телевизия на Сърбия (RTS) в знак на протест срещу начина, по който националната медия отразява..
В петък минималните температури ще бъдат от 6 до 11°. В София ще е около 8°. В сутрешните часове на места в равнините и низините видимостта ще е намалена. Преди обяд в по-голямата част от страната ще е слънчево, над североизточните райони с разкъсана..
Бедствено положение е обявено в монтанското село Лехчево, община Бойчиновци, след проливния дъжд снощи, който наводни къщи и доведе до евакуация на..
Националната кампания "Капачки за бъдеще", която цели да закупи медицинска апаратура за лечението на деца, се провежда в София и още пет града...
Столичани предадоха разделно около 8 тона отпадъци от своите мазета, гаражи и тавани по време на второто издание на "МаГаТа Фест", който се състоя в..