In vino veritas или „във виното е истината“, гласи латинската поговорка. Ако трябва да го кажем по-простичко обаче, виното е и една от най-предпочитаните стоки на пазара и днес. Краят на международното селскостопанско изложение АГРА и няколко предшествали търговски изложения в Париж и Берлин са повод да заговорим за българските вина зад граница.
За миналата 2014-та страната ни е изнесла 58 млн. литра вино. В това ни увери Красимир Коев, директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното:
„За съжаление, през 2014-та има не много голям, но все пак спад на износа ни спрямо 2013-та с около 2 млн. литра вино. За 2013-та износът на България сборно от всички винарски предприятия е 60 млн. литра, за 2014-та – 58 млн. литра. На фона на всички събития, които се случиха през 2014-та спадът не е значителен. Очакванията на винопроизводителите и на нас като държавен орган и на всички, заети в тази тема бяха, че износът ще пострада по-сериозно.”
Конфликтът в Украйна и икономическите последици от него, довели до значителна обезценка на рублата ощетяват и българските винопроизводители. Украйна и Русия са сред основните ни търговски партньори, коментира Красимир Коев и обобщи:
„За миналата година нямаме износ за Украйна. Териториите на Украйна, където се развиваха военните действия е основния транспортен път за пренос на българските стоки към Русия. Имаше 11 случая на изчезнали камиони на български винопроизводители със стока. Нашите винопроизводители започнаха да ползват обходни маршрути през Прибалтийските държави, което оскъпява тяхната продукция.”
Интересно е да се отбележи, че българските вина не попадат в списъка на забранените за внос в Русия европейски стоки, каквито са например плодовете и зеленчуците или млечните продукти. Спадът на заявените количества е следствие на поскъпването на европейските стоки. Коев разяснява ситуацията така:
„Рублата значително се обезцени спрямо еврото. Това допълнително накара руските търговци да се въздържат от покупки не само на български вина, но и на вина от ЕС. Ако на тези пазари нямаше сътресения, отново щяхме да бележим ръст в износа с 15-20 процента, което е тенденция през последните 5 години. Т.е., всяка следваща година да увеличаваме количествата на изнесените вина с 5 до 10 млн. литра.”
Въпреки известния спад в изнесените количества български вина, 2014-а съвсем не е лоша, защото отваря възможността за представянето им на пазара в Азия, където миналата година сме доставили около 22-24 млн. литра. Само изнесените количества към Китай са 5 млн. литра. Според Красимир Коев, проектите, които през тази година кандидатстват за финансиране чрез Националната програма за стимулиране на лозаро-винарския сектор, са насочени към държави от Азия, но и към традиционните ни пазари – Русия, САЩ, държавите от ЕС, където с малки стъпки възвръщаме пазарните си позиции, които бяхме загубили през 90-те.
В Българския културен център в Берлин известната журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата". Изданието е разказ за историята и съдбата на едни от най-известните български..
Във вторник , 4 фвруари, минималните температури ще бъдат между минус 3 и 2°, в София - около минус 2°. През деня студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди цялостен анализ на нормативната уредба в областта на естетичната медицина. Паралелно с това започват и извънредни проверки в цялата страна за нерегламентирани медицински услуги в сферата. До..
Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа..
На 5 февруари в "България днес" ви предлагаме да научим кои са българските градове, които ще издигнат кандидатурата си, за да станат Европейска столица на..
Двама уредници в Природонаучния музей в Пловдив отпътуваха в посока Южния полюс като част от 33-та българска антарктическа експедиция. Целта на пътуването..