Заместник-върховният командващ на Съюзното командване по операциите на НАТО генерал Ейдриън Брадшоу е на посещение в България по покана на началника на отбраната вицеадмирал Румен Николов. Съвместните учения и възможностите за подготовка на територията на България като част от мерките на Алианса за гарантиране на сигурността и развръщането на сили в отговор на кризи в региона бе сред основните акценти на първата официална визита у нас на втория по ранг генерал на НАТО в Европа.
След разговорите в София Ейдриън Брадшоу оцени високо участието на България в различни операции на Алианса и изрази удовлетворение от нейната готовност да изгради на своя територия Център за връзка между българските Въоръжени сили и силите на НАТО. Центърът ще координира съвместни международни учения, но ще има и функции, свързани със силите за бързо реагиране на пакта, припомни генералът и категорично подчерта:
„Приносът на България отразява твърдата ви решимост и ангажираност с колективната сигурност. Искам да изкажа своята лична благодарност на Българската армия и страната за вашата подкрепа и принос към Алианса.”
На въпрос застрашена ли е сигурността на България заради събитията в Украйна, генерал Брадшоу за пореден път гарантира от името на Алианса, че страните-членки от Източна Европа ще бъдат защитени в случай на заплаха:
„Действията на Русия в Крим и Източна Украйна показаха готовността на Русия да започне един процес на промяна на суверенните граници на суверенни държави със сила. Това е съществено отклонение от международно приетите правни норми, което би имало последици не само за България, а и за всички членки на Алианса, особено от Източния фланг. Ние трябва да покажем недвусмислено, че ще застанем твърдо зад принципите за колективна отбрана. Досега отговорът на НАТО винаги е бъл изцяло отбранителен и напълно пропорционален на заплахата. Но се налага отново да уверим съюзниците ни, особено от Източния фланг, че няма да позволим агресия на дадена държава срещу който и да е от тях. Въз основа на този възпиращ потенциал, според мен, могат да бъдат изградени и положителни контакти с Русия.”
Генерал Брадшоу изтъкна още:
„В случай на криза силите за бързо реагиране на НАТО ще имат готовност да се развърнат в рамките на няколко дни. Като този период се съкращава в зависимост от това колко спешна е кризата. Тоест, в рамките на дни тези сили могат да бъдат на територията на държавата, където има криза.”
Центърът за интегриране на Силите за отговор на НАТО (NATO Force Integration Unit) „не е бойно формирование, а щабен елемент”, уточни генерал Брадшоу. Структурата ще функционира в София с персонал 40 души, от които половината българи. Освен него България ще има още 2 други натовски центъра – комуникационен за управление на кораби в гр. Варна на Черно море и командно-комуникационен край София, уточни вицеадмирал Румен Николов. Съвместните учения и възможностите за подготовка на територията на страната ни, увери той, не са обвързани с провеждане на конкретни военни операции, а целят да поддържат боеспособна армия. Ако България намали броя на ученията си, това ще доведе до влошаване на бойната подготовка, а тя е много важна в условията на конфликти от юг и на изток, отбеляза началникът на отбраната и увери, че България е в готовност да изпълнява ангажиментите си за осигуряване на сигурността в региона.
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров. Оператор е Делян Георгиев, а дизайнът и..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения континент с българския военен изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Този път на борда му..
От днес до 9 ноември Военният клуб в София е домакин на форума Sofia Information Integrity Forum 2024. Събитието ще събере водещи световни експерти от различни области, за да обсъдят последните технологични постижения и стратегии в борбата с..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..