How 2 Break A Heart In 7 Days („Как да разбиеш сърце за седем дни”) – под това заглавие се появи първата българска видеокнига. Стихосбирката на журналиста и писателя Иво Тодоров е билингва – на български и английски. Според него в ХХI век поезията не само може да се чете и слуша, но и да се гледа. Защо само песните да имат клипове? Поезията също може да бъде филмирана, твърди авторът. Всъщност, изданието е новаторско не само у нас. Ето какво каза за Радио България поетесата Маргарита Петкова, която представи книгата на Иво Тодоров на премиерата ѝ:
Това е първата видеокнига. Той каза, че е проверил в Гугъл, досега няма и в световен мащаб такова издание. Аз съм запозната отдавна с тази идея на Иво Тодоров, редактор съм и на първата му поетична книга – „Чай от спомени”, така че ни свързват обща работа, общи идеи, общи изяви. И затова си позволявам да говоря пред широка аудитория за този негов сполучлив проект. Всяко едно от тези седем стихотворения, които се съдържат в книгата, всъщност е направено на минифилмова серия или на клип, както е по-модерно да се казва сега, с участието на трима талантливи млади актьори. Авторът сам чете стиховете си, което също е ценно за тези, които ще поискат да притежават книгата, да я видят и да я чуят. И според мене наистина е един сполучливо осъществен добър проект. Стихотворенията са преведени от български на английски от нашата много известна и успешна преводачка Златна Костова, което също е добра атестация за книгата.
И накрая – пожеланието на Маргарита Петкова: Нека любовта да разбива, но и да възражда сърцата ни.
Ще добавим, че видеокнигата ще има премиера и в Брюксел на 11 юни. Ще гостува и в Лондон, където са направени част от снимките.
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията. Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя..