Лидерите на ЕС подкрепиха предложението на Еврокомисията за създаване на енергиен алианс. Според "Комерсант" това е най-тежката енергийно политическа инициатива на ЕС след приемането през 2009 г. на Третия енергиен пакет, създал много проблеми за Русия. ЕС може да предизвика още по-голямо главоболие, защото в концепцията се предлага Еврокомисията да получи правото пряко да влияе върху търговските споразумения за газовите доставки, включително и договорите на "Газпром", като по този начин влоши още повече монополното му положение спрямо Европа.
Първият опит за намеса в търговските преговори ЕК получи по време на газовия конфликт между Русия и Украйна, като ситуацията там въобще не е от полза за "Газпром".
Брюксел всъщност призовава по-бедните страни от ЕС, каквато е и България, да купуват газ на дори на по-висока цена, отколкото предлага Русия. Например, газът от Катар за Полша излиза с 30% по-скъпо, отколкото руският.
В допълнение може да се спомене , че лобираните от Еврокомисията проекти, например - „Южният газов коридор“, са откровено политически. Реализацията им може да бъде доста съмнителна, когато Москва изгради газов хъб в Турция. Ако за Европа се окаже, че не е готова да купува руски газ, който не минава през Украйна, то Русия ще отиде на други пазари. Разбира се, първоначално тя ще понесе загуби, но в дългосрочен план има опасност да загуби Европейският съюз.
В петък(20.03) се проведоха преговори по новия "летен пакет" от руските доставки на газ за Киев. Конкретни договорености не бяха постигнати, но пък бяха очертани общите контури на съглашението - "Газпром" ще продължи да доставя газ по предплатена цена и ще запази отстъпката по договора. Украйна се съгласи да закупува руски газ за запълване на подземните си хранилища до удобно ниво за всички страни - 19 милиарда кубически метра, като Еврокомисията по принцип е готова за частично финансиране на покупката. Следващият кръг от преговорите е насрочен за средата на април.
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална полиция" за намерените над хиляда мъртви птици край Копривщица. Институцията, на чиято територия е..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките на Руско-турската война (1877-1878 г.) започват на 25 декември 1877 г. На 3 януари 1878 г...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите на столицата ще могат да се насладят на характерните маски и костюми и древната традиция на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за..