Сред първите забележителности в София, с които се запознават чуждестранните и български туристи, са църквата „Свети Георги“ и базиликата „Света София“, които са сред най-посещаваните туристически обекти в столицата. Християнските светини вълнуват всеки, който се интересува от история и поклоннически туризъм в старинните духовни центрове. В последните години се забелязва постоянен ръст на чуждестранните туристи, които посещават София, увеличава се и времетраенето на престоя им у нас. Според данни на администрацията, през 2014 година броят на туристите в столичния град се е увеличил със 7 на сто, спрямо предходната. Макар да няма точна статистика за приходите от туристическия поток към София, очаква се тази година те да са по-големи от предходната.
Според анкета сред жителите на града, идеята София да се утвърди като водеща туристическа дестинация за страната се радва на широка подкрепа. Характерно за българската столица е, че тя е основен индустриален, транспортен и културен център на страната. В нея са съсредоточени 17% от населението и 1/6 от промишленото производство на България. Първенството по брой на туристи София дължи на своите автентични исторически забележителности. На едно място тук старините се съчетават с модерни концертни зали, опера, музеи, художествени галерии, театри, клубове, дискотеки, ресторанти, джаз и ъндърграунд локали.
Динамичното развитие на града през последните години осигури и много удобства за делови пътувания, бизнес и търговски изложения. При планирането на инвестициите в туризма, от столичната администрация отчитат, че в София и региона идват гости, привлечени най-вече от културните и природни забележителности. „Духовните средища на Софийската Света гора – кръстопът на вдъхновените“, това е мотото на нов проект на Столичната община, чрез който насочва вниманието към взаимно свързани духовни средища, простиращи се включително и извън очертанията на големия град. Новото е, че чрез проекта, се обръща внимание на целия регион, а не само на столичния град като туристическа дестинация, това казва Тодор Чобанов, заместник-кмет на София.
„Това, което имаме разработено вече като основа, ще стане част от постоянна туристическа политика на общината ни. Ще разработваме и надграждаме тези маршрути и, убедени сме, положителните резултати, които имахме за 2014 година ще продължат и занапред. Връзката между столицата и градовете Ихтиман и Своге е Софийската Света гора, която ще бъде част от един много интересен маршрут, започващ в София и свършващ на Атон в Гърция. За начало организираме голям поклоннически поход до нашия най-важен манастир – Рилския.”
Отскоро София се представя и чрез новите информационни и комуникационни канали в интернет. Паралелно се провеждат целенасочени проучвания за степента на удовлетвореност на чуждестранните потребители на туристически продукти в столичния град. Това казва Иво Маринов, директор на ОП „Туризъм“ към Столична община.
Най-важните пазари, от които идват чужденци в София, това са Германия, Гърция, Великобритания, Италия, САЩ, Израел, а напоследък много граждани на Турция и Македония. Обмисля се подобряване на инфраструктурата около туристическите забележителности. Информационната среда също се подобрява. Продължава кампанията за поставяне на информационни табели със стюард кодове, които насочват вниманието на посетителите. Най-голям брой туристи очакваме през 2018 г., когато София ще е Европейска столица на спорта.
Снимки: БГНЕС и visitsofia.bg
През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата на нашенския продукт е придружена от мащабна рекламна кампания и името на родопското село бързо..
Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение е внесено в Регионалната инспекция за опазване на околната среда и води – София от компанията..
Река Янтра извира в Стара планина на 1220 м. н.в. и се спуска на север, като лъкатуши през живописни долини и проломи, пресичайки градовете Габрово и Велико Търново. Малко преди да се влее в Дунав, в района на селата Беляново и Новград, като..