Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедна България с унизително малки помощи от ЕС за бежанци

Снимка: БГНЕС

Към края на изтеклата седмица ЕК одобри 22 нови многогодишни национални програми по линия на фонда „Убежище, миграция и интеграция” и фонда „Вътрешна сигурност” за периода 2014-2020 г. Разпределението на средствата показва, че за официално най-бедната страна в ЕС, България, предвидените европейски средства са шокиращо, да не кажем унизително малки. Излиза, че един бежанец в България „струва” 53 пъти по-малко от бежанец в Естония. На България се отпускат 10 006 777 евро при регистрирани 4320 бежанци и 2048 търсещи убежище, а на Естония – 150 хиляди евро повече, при регистрирани в нея само 81 бежанци и 44 търсещи убежище. По-малка, но близка до предвидената за България сума, ще получи Литва, при регистрирани 951 бежанци и само 60 чакащи регистрация. Няма ясно съответствие между числата за нуждите на бежанците, финансовите възможности на приемащите държави и отпуснатите помощни средства. Най-големи суми ще отидат за големите и богати държави в ЕС, но там и броят на бежанците е най-голям. На една Чехия обаче са отредени 2,5 пъти повече средства, отколкото на България, при положение че там не само има по-малко бежанци и кандидати за такива, но и значително по-добър жизнен стандарт. Реакциите на новината от страна на медиите в България засега са плахи и несигурни. Не се изключва възможността страната сама да си е виновна за малката сума, която й се отрежда, защото според някои източници от администрацията тя е поискала едва 5-6 млн. евро. Версията изглежда правдоподобна на фона на противоречиви информации, разпространявани от самата администрация. При предишното правителство например вътрешното министерство твърдеше, че месечната издръжка е 540 евро, а Агенцията за бежанците говореше за значително по-ниска сума – около 200 евро. Но каквато и да се окажат причините за шокиращо ниската европейска подкрепа за решаване на бежанския проблем, те няма да доведат до отмяна на оповестеното вече разпределение на наличните за това европейски средства до 2020 г. На българското правителство не остава друго, освен да търси някакъв изход от създалата се конфузна ситуация, защото се очаква бежанският натиск не само да не намалява, но и да трае още дълго. Поне до 2020 година...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Туристическият сайт на Кърджали кани гости в града на 6 езика

Сайтът visitkardzhali.com, с който Туристическият информационен център на родопския град приканва посетители и разказва за местни обичаи и забележителности, вече е достъпен на 6 езика.  Освен  на български,  съдържанието му може да се прочете на..

публикувано на 15.07.25 в 07:36

България днес - 14 юли 2025 г.

В "България днес" на 14 юли 2025 г. слушайте :  05:15  -  Какъв облик ще имат българските евромонети? 15:15  -  Велико Търново се провежда Международният семинар за българисти – разговор с дългогодишния му директор проф. Христо Бонджолов..

публикувано на 14.07.25 в 19:00

Повече облаци във вторник, но температурите остават високи

През нощта увеличение на облачността ще има над западните райони, а над останалата по-голяма част от страната ще бъде предимно ясно. Във вторник, 15 юли, по-значителна облачност ще има над Западна и Централна България, а през втората..

публикувано на 14.07.25 в 18:35