От 27 до 30 март за втора поредна година в Музея за история на София се проведе Великденско ателие за деца. Заниманията бяха полезни и забавни за малчуганите. Те научиха повече за Великден, а след това им бе предоставена възможността да проявят креативност, като изработят различни декорации и украси, свързани с празника. Към децата нямаше някакви изисквания, важното беше максимално да развихрят въображението си. Те сътвориха невероятно красиви кошнички за яйца, украшения за стена от дунапрен, шарени великденски яйца от хартия, картички и венци, които отнесоха у дома, за да украсят в празничните дни.
Подробности за Великденското ателие ни разказа Ерина Кръстева, главен експерт връзки с обществеността на музея:
Миналата година боядисвахме яйца по традиционни техники, тази година заложихме на великденска декорация: как да направим дома си по-красив за празника, как да развием практическите възможности на дечицата, за да направят сами украса за дома си. Паралелно с това им обясняваме какви са традициите за Великден, защо празнуваме, какво означава той за православните християни.
Материалите за работа бяха осигурени от Музея за история на София, а ментори и родители с усмивка следяха детските занимания. Следващата инициатива с деца, която музеят ще организира, е забавен, но и образователен курс за ученици от първи до пети клас през лятната им ваканция. Той ще се проведе през целия месец юни. С какво ще се занимават децата – повече подробности от Ерина Кръстева:
Програмата включва различни видове занимания с археология, българска история, архитектура, рисуване, различни видове игри, упражнения и обиколки из София. Сутрин започваме с най-веселите игри, за да бъдат дечицата щастливи през целия ден.
Снимка: Луиза Лазарова
В брой 36 на предаването слушайте: За новия български филм „Не затваряй очи“, православните му измерения и усещанията на създателите му – интервю с продуцента Богдан Дарев и с младия Яни Малинов, един от героите в продукцията;..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват..
Днес, 30 януари, ще бъдат представени условията и сроковете за кандидатстване за новия етап от програмата EXPLORER на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Създадоха..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..