В България има една атомна електроцентрала с два енергоблока руско производство, която осигурява над 40% от електроенергията на страната. Но има и две, и то най-модерните и едни от най-мощните в страната, американски топлоелектрически централи.
От около четвърт век се водят ожесточени политически, икономически, лобистки и експертни спорове дали е необходима на страната нова атомна централа или разширяване на вече съществуващата. Преди две години, след неясен референдум, беше отхвърлен проект за строителство на нова руска атомна централа. Дискусиите и темата обаче останаха актуални и не много ясни за широката публика, докато през лятото на миналата година за изненада на мнозина и без всякакви обществени обсъждания, тогавашният министър на енергетиката се завърна от визита в САЩ с подписан в джоба меморандум с американския енергиен гигант Westinghouse за разширяване на старата руска АЕЦ в Козлодуй на брега на река Дунав с нов, американски реактор. Споразумението беше обявено за временно и ясно беше казано, че тогавашното ляво правителство на премиера Пламен Орешарски ще остави следващите управляващи да решат окончателно дали ще има, или не, сделка с американците, които всъщност са японци. Дошлото на власт през есента на миналата година коалиционно дясно правителство на премиера Бойко Борисов обаче не показа особен ентусиазъм да се замесва в не много приятния за България геополитически конфликт между Запада и Русия, вземайки едно или друго решение, което неизбежно трябва да бъде от политическа гледна точка проруско или проамериканско. Срокът за протакане на трудното и деликатно решение изтече на 31 март и всички очакваха с нетърпение отговора на Westinghouse на своеобразния ултиматум на българското правителство, което само преди няколко дни тактично заяви, че ще работи с американците само ако те приемат да влязат в ролята на стратегически инвеститор и придобият 49% от проектираната нова атомна инсталация. С други думи, София заяви, че иска отвъдморските партньори да дадат и 49% от парите за строителството. Според неназовани източници, в Америка са реагирали негативно на това българско искане, но са оставили вратичката отворена за продължаване с три месеца на преговорите. Това е лесно обяснимо като се има предвид, че на една енергийна промишлена фирма беше направена настойчивата оферта да произведе и достави нещо, като плюс това сама плати половината от цената му от близо 8 млрд. долара.
В поведението на българските власти обаче има логика. Само преди месец американците не пестяха в София суперлативите за технологичните качества и икономическите изгоди на предлагания от тях напълно нов и никъде по света още не функциониращ атомен реактор. София явно си е казала, че щом всичко е толкова прекрасно, американците ще бъдат първите, които няма да пропуснат възможността да се възползват от своето произведение на ядреното изкуство. Освен това, България няма пари за да строи сама и със свои средства нови ядрени мощности. Още повече, че и необходимостта от тях не е безспорно доказана. Онзи ден в този смисъл се изказаха еколозите от „Грийнпийс”, които са убедени, че на страната не й трябват нови мощности за производство на електричество, още по-малко супермощни и атомни. В сегашните условия сделката има и много важен политически нюанс. София страшно се разочарова от провала под натиска на Брюксел и на Вашингтон на проекта за руски газопровод за Европа през нейна територия и сега очевидно иска да изтъргува най-изгодно в условията на геополитическа конфронтация завладяването на нейния енергиен пазар от американците. Нали самите те обичат да казват, че всичко си има цена.
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..