За 150 семейства тазгодишният Великден ще бъде тъжен. Причината е самолетна катастрофа, която медиите в цял свят отразиха подробно, често преминавайки всякакви морални граници. Журналистите трябваше да направят шпагат между изчерпателната информация и уважителното въздържание. И ако самолетната катастрофа от 24 март насам някак логично продължава да е сред водещите теми в медиите в Германия, Франция и Испания, то удоволствието, с което българските медии разнищват темата без никакво съчувствие и пиетет, е неморално.
В профила си във Фейсбук една от обществените телевизии в Германия заяви категорично, че няма да публикува класации на най-страховитите самолетни катастрофи и ще се въздържа от пикантна информация около жертвите и семействата им. В интерес на истината, телевизията не успя напълно да спази това обещание. Още по-малко го направи булевардният вестник „Билд”, чийто коментар след катастрофата предизвика безпрецедентен бойкот на най-тиражното издание в Германия. Според германците, при отразяването на трагедията във френските Алпи вестникът е прекрачил всякакви граници, публикувайки безпочвени спекулации, конспиративни теории, снимки на жертвите и не на последно място разкривайки самоличността на втория пилот. Бойкотът започна от една малка бензиностанция, която обяви, че спира продажбата на жълтия вестник, но бойкотът е може би началото на един по-задълбочен процес на осмисляне на медиите и тяхната роля в обществото.
Какво се случи в това време в България? Стенещите иначе за пари национални телевизии се надпреварваха във включванията на живо от мястото на катастрофата и от родното място на пилота, плащаха скъпо струващи сателитни връзки с Германия и Франция, светкавично подготвиха драматични заставки, излъчваха спекулативни интервюта със съмнителни специалисти, и всичко това в името на рейтинга. Колкото по-драматично се представяше темата, толкова по-големи професионалисти се чувстваха журналистите. И в България бяха публикувани снимки на втория пилот, а името му е познато на всеки. Но никой не се замисли, дали тази реакция е правилна, а за бойкот на скандализиращите медии и дума не може да става.
Един от първите уроци по журналистика се отнася до простото правило в правото: невинен до доказване на противното. Много скоро след това журналистите трябва да са научили, че всеки има право на лично пространство, пък бил той и предполагаем виновник за самолетна катастрофа. Тези елементарни правила спазват само шепа български журналисти. Но журналистите също са хора, а воайорството и страстта към сензации са присъщи на всички ни. Откакто има социални мрежи, нисшите страсти си имат и свой дом. В мрежата всеки е експерт по всичко – от футбол, през анексирането на Крим и дълговата криза в Гърция до правилата в пилотската кабина. Пак там шумно се рекламира ексклузивен запис на последната минута на полета. Забележката: „Все още не е ясно дали записът е достоверен” е достатъчна причина да не го публикуваш. В Алпите катастрофира не само самолет с 150 души на борда, а уви, и моралът в журналистиката.
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес Българското национално радио празнува своето 90-годишно познание, своя дълъг път, който тръгва в..
България участва в международното туристическо изложение CMT Щутгарт. Форумът се провежда от 18 до 26 януари 2025 г., а основните акценти са къмпинг и караванинг, мотоциклети, велотуризъм, голф, SPA, круизни пътувания и други, съобщава..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..