Българската прокуратура привлече тези дни в три града от Южна България – Пазарджик, Пловдив и Асеновград – осем души по делото срещу последователи на „Ислямска държава”. Така обвиняемите по делото станаха общо 15. Подобна операция прокуратурата, Агенцията за национална сигурност и Вътрешното министерство проведоха през ноември миналата година в пет града. Тогава бяха, предимно в ромски квартали, задържани 7 души за проповядване на радикален ислям. Сега мотиви на обвинението са участие в група, която проповядва религиозно-екстремистка идеология, иска изграждане на халифат и осъществява пропаганда за война. Свидетели твърдят, че задържаните са отправяли във „Фейсбук” призиви за джихад и насилие, а един от призивите им е гласял: „Обявяваме джихад, ще режем глави на пленените неверници”. Според обвинението, с пропагандата си групата е целяла не само да се популяризира в България, но и да търси връзка с „Ислямска държава”, както и подкрепа и финансиране от тази организация. Обстоятелствата, сред които действията на властите протичат, са някак объркващи и противоречиви. Ръководството на ислямското вероизповедание в България твърди, че в страната няма радикален ислям, а традиционен. Някои експерти по ислямски въпроси и специалисти по сигурността и са на мнение, че не става въпрос за радикален, а за политически ислям, а акции, като провежданите в България, са всекидневие в света и страната се нуждае от промени в законите, за да се избегнат опасности оттук нататък. Дори самата прокуратура избягва да обвинява задържаните в „радикален ислям” и ги подвежда под отговорност за проповядване на „антидемократична идеология”. При дадените обстоятелства действията на правоохранителните органи са някак несигурни. Несигурни пред заплахи за рязане на глави на неверници … най-вече заради липса на закон, който да инкриминира дейностите, свързани с радикалния ислям, пък бил той не такъв а политически, защото опасността от тези действия е вече твърде осезателна.
В деня на българското кино -13 януари, в нашата не-визуална, а словесна приказка ще разкрием за пореден път красотата на българските традиции и обичаи. В „България днес“..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма разработен стандарт за качество. Създаването му е задача на Министерството на науката и образованието,..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..