Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът се препълва, българите пак бедни, но вече на данъчна свобода

Снимка: архив

За четири месеца в държавния бюджет на страната се натрупа излишък от над 500 млн. евро, което е една доста внушителна сума при положение, че за цялата година се очакват публични приходи от 14 млрд. евро. Ако в касите на държавата продължат да влизат толкова много пари, ще се окаже, че в края на годината вместо предвидения дефицит от 3%, публичните финанси ще излязат на плюс с повече от 1,5 млрд. евро и за планираните разходи няма да се наложи да се теглят нови заеми. В същия момент, когато финансовото министерство се похвали с тези положителни резултати, авторитетният Институт за пазарна икономика оповести, че българите вече са на данъчна свобода, т.е. че вече са си платили всички данъци за годината и отсега нататък работят единствено за себе си. Тези две новини би трябвало да вдъхват кураж и оптимизъм на българите, ако в същото време синдикатите не бяха съобщили, че според тях около половината от 7,2 милиона сънародници живеят със средства до размера на минималната работна заплата, която е 185 евро месечно. В края на първото тримесечие на 2015 г. стойността на необходимите средства за издръжката на живота е била 290 евро на човек, припомниха в този контекст от КНСБ. От тези изчисления излиза, че липсват цели сто евро за приличен начин на живот и повечето българи живеят под общоприетите и считани за нормални стандарти.

Сухите цифри стават по-разбираеми, когато се обясни какво реално се крие зад тях. Цветущите финанси на държавата не се дължат нито на някакви нови или по-високи данъци, нито на някакъв бум на бизнеса и потреблението,а още по-малко на чувствително подобряване на събираемостта на държавните вземания. Те са чисто и просто резултат от възстановяването от Брюксел на вече направени от българската държава разходи по осъществяването на европейски проекти в страната. На практика това не са никакви допълнителни приходи, а просто възстановяване на разходи. Такова натрупване на неплатени, но одобрени от Европейската комисия субсидии, едва ли ще се повтори до края на годината, така че този лъч светлина е само един моментен проблясък без особена перспектива.

Данъчната свобода по принцип е хубаво нещо и фактът, че вече нямаш дългове към държавата е мотивиращ за още повече усилия да печелиш и да се радваш на плодовете на своя труд и бизнес. Като се знае обаче, че най-високата средна заплата в България се върти около 420 евро месечно и че далеч не всички могат да се стремят към този общоприет таван, излиза, че и данъчната свобода е далеч от представите за мечтаното благополучие и състоятелност.

А това че повечето българи живеят в значителни материални лишения в действителност не е новина, която предизвиква изненада. Напротив, фактите, които доказват, че те са най-бедните европейци са неизброимо много. Достатъчно е да припомним дори един единствен извод от изследване на цитирания Институт за пазарна икономика, според което 1/5 от населението е в риск от бедност, а един на всеки десет е в риск от дълбока бедност. Така че за никакви фанфари не може да претендира правителството, което трябва да удвои усилията си за подобряване на жизненото равнище на българите и за доближаване на техния стандарт на живот до средноевропейските равнища.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Управляващото мнозинство се опасява дали ще постигне 3% дефицит в боджета

Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен. Това заяви пред БНР депутатът от ГЕРБ Делян Добрев председател на Комисията по бюджет и финанси в парламента. Еврокомисията (ЕК) със сигурност има много големи опасения дали България..

публикувано на 26.01.25 в 14:26
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Държавата няма да има пари за всички регионални и инфраструктурни проекти

Балансът, който трябва да направим между нуждите и реално изпълнимите ангажименти, е много важен, защото е реална опасността някой от големите инфраструктурни проекти да бъде забавен за сметка на друг. Това каза министърът на регионалното развитие и..

публикувано на 26.01.25 в 12:37
Пламен Димитров

Синдикатите искат в бюджет 2025 г. да се заложи 10% ръст на заплатите

До края на идната седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които да залегнат в управленската програма на управляващата коалиция. Вече има разговори на синдикалистите с отделни министри за проблемите по сектори. Сред исканията на..

публикувано на 26.01.25 в 10:10