Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София е твърдо за квотен прием на бежанци в ЕС

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

ЕК предложи да бъде въведена квота от 20 хиляди места в ЕС за разселване на бежанци. До края на май комисията ще предложи механизъм за разселване на бежанци, чиито молби за престой са вече утвърдени, а до края на годината – система за разселване на бежанци при извънредни ситуации с масов приток на хора. Някои държави отхвърлят идеите на комисията категорично, а други – горещо ги подкрепят. България е във втората група от доста време насам и е със солидни аргументи.

Български депутати в Европарламента предложиха възприемането на квотен принцип за приемане на бежанци още през октомври м.г., като начин за поемане на реципрочна отговорност съобразно икономическото състояние, броя на населението и размера на територията на съответните държави.В началото на тази година зад идеята застана категорично и правителството на Бойко Борисов. Към онзи момент, още преди да е настъпил пролетният наплив на бежанци към границите на България, капацитетът на центровете за настаняване в страната вече беше запълнен на 61%, а няколко държави, сред които Германия, Австрия и Унгария възнамеряваха да йвърнат имигранти, тъй като била първата страна от ЕС, в която са регистрирани.

СегаЕК предлага две схеми за преразпределение на мигрантите – „преместване” и „презаселване”. По тези схеми за България са предвидени съответно квоти от 1,25 процента и 1,08. Важно за страната е не само количествено ограничаване на броя на бежанците, но и самият ангажимент за прием от страна на други държави, какъвто към момента някои изобщо не поемат. Предложението за разселване на бежанци съдържа и уточнението, че става въпрос за „очевидно нуждаещи се от международна закрила в Европа”. Това определение несъмнено ще улесни България да отказва прием в случаи, когато например някои не търсят убежище от съображения за оцеляване, а по икономически съображения.

Едновременно с квотния принцип за приемане на бежанци ЕК предлага и нова политика за законна миграция чрез осъвременяването на схемата „синя карта” /за икономическа имиграция на образовани кандидати за престой и работа в ЕС/. Това също е от потенциален интерес за България, изправена пред остър недостиг на квалифицирани кадри в дадени сфери.

По принцип идеите в ЕС за нова политика на убежище, миграция и интеграция са от висока стойност за страната ни, защото са, не на последно място, предпоставка за извеждането й от едно незавидно състояние, при което бидейки най-бедната държава в ЕС получава най-малка подкрепа за справяне с тези проблеми. Такива каквито ги предлага ЕК, идеите за нова политика на ЕС за прием на бежанци и миграция са съзвучни с идеите на София и несъмнено в хода на предстоящия европейски дебат тя ще продължи твърдо да ги отстоява.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 13 януари 2025 г.

В деня на българското кино -13 януари, в нашата не-визуална, а словесна приказка ще разкрием за пореден път красотата на българските традиции и обичаи. В „България днес“..

публикувано на 13.01.25 в 19:00

"През вратите на времето" – 190 години иновативният дух окрилява учениците на Априловската гимназия

190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в..

публикувано на 13.01.25 в 15:40

Подготвят се стандарти за качество и оценка на обучението в градините и яслените групи

Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма разработен стандарт за качество. Създаването му е задача на Министерството на науката и образованието,..

публикувано на 13.01.25 в 09:25