В българската икономика от началото на годината протичат положителни процеси и се наблюдават окуражителни признаци. Това го усещат не само управляващите, които не пропускат да се похвалят и с най-малкия успех. Пролетният освежителен повей се усеща и от населението, за което повишаването на фискалния резерв или подобряването на платежния баланс са неясни и неразбираеми икономически показатели, които нямат пряко влияние върху благосъстоянието и джоба на българина.
Това на пръв поглед може и да е вярно за повечето хора в страната, но тези макроикономически показатели имат съществено влияние върху ежедневието, особено когато се влошават. Когато се подобряват, както е в конкретния случай с България в настоящия момент, те имат повече благоприятен психологически ефект. А настроенията на потребителите са от решаващо значение за икономиката. Достатъчно е да си спомним как кризата на недоверието в САЩ предизвика през 2008г. световната финансова криза, от която все още трудно се измъкваме.
Последните данни на Националния статистически институт (НСИ) сочат, че в това отношение е налице положителна тенденция в страната. Те свидетелстват, че доверието на потребителите се е повишило с 2.3% за последните 4 месеца. В градовете увеличението е с 1.8%, а в селата - 3.9%. Наблюдават се и по-оптимистични очаквания за развитието на общата икономическа ситуация в страната през следващите дванадесет месеца. По-малко негативни са и оценките и очакванията на потребителите за промените във финансовото състояние на техните домакинства.
Оптимизъм лъха и от едни други данни на НСИ, тези за вноса и износа. По принцип икономическите експерти смятат, че когато експортът на дадена страна е по-голям от нейния внос, това е признак, че икономиката й е в добро здраве. А точно това съобщава НСИ, според който през първите три месеца на годината износът на България е нараснал с внушителните 12.7 % спрямо година по-рано и е достигнал над 5.5 млрд. евро.
На този фон от успокоителни и окуражителни факти и тенденции в българската икономика някак си логично дойде подобряването на брюкселската икономическа прогноза за стопанския растеж през тази година в страната. Очакванията са за повече от скромен икономически ръст от 1%, но в сравнение с предишните предвиждания, когато се предвиждаше ръст от нищожните 0.6%, очакваното сега постижение е близо два пъти по-добро. И все пак си остава два пъти по-ниско от реално постигнатото в България, което според официалните власти е 2% увеличение на БВП през първото тримесечие на годината. В този смисъл изглежда, че за пореден път българската икономика поднася приятна изненада, защото самото българско министерство на финансите предвижда само 1.4% ръст на БВП през 2015г. Стават вече доста по-реални очакванията, че тази година ще бъде отбелязан по-висок като цяло икономически растеж в сравнение с миналата година, когато бяха регистрирани 1.7%.
В същото това време стана известно, че безработицата в България през април намалява спрямо март с 0,3 % до 10,7%. В сравнение със същия месец на 2014 година показателят е по-нисък с 1,1%, показват данните на Агенцията по заетостта.
На какво се дължат всички тези позитивни тенденции и явления? Много са факторите, които имат принос за подобряването на икономическото състояние на страната и дори само споменаването им ще отнеме прекалено много време и не тук е мястото на подобен анализ. Но няма как да не изтъкнем политическата стабилност, продуктивният диалог между социалните партньори и благоприятното влияние на икономическото възстановяване на основните стопански партньори на страната от Европейския съюз.Може да се цитират още редица други факти за това, че е налице икономическо възстановяване в България, сред които на първо място бюджетният излишък, който вероятно ще позволи увеличение на публичните разходи над планирания таван за годината. Но и вече споменатото е достатъчно за известен оптимизъм тази година, стига сегашният възход да не се окаже нетраен и дължащ се на временни причини и фактори, а и да не се случи нещо неочаквано в региона, в ЕС или в света.
За пореден път Българското национално радио раздаде годишните си отличия "Сирак Скитник". Голямата награда беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова на Цвети Радева, водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около и след полунощ на места в котловините и низините ще се образува мъгла и ще има намалена видимост...
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...