Всяко четвърто българче ще получи майчина целувка и поздравления за Първи юни – Международният ден на детето по Скайп. Мрежата се оказва единственият начин не само за празнични поздрави, но и за възпитание. 26 процента от учениците между 5-и и 11-и клас във всички училища в страната имат един или двама родители, които работят в чужбина. В статистиката са включени както хората, работещи навън дългосрочно, така и онези, които отиват на гурбет за няколко месеца. Това показва изследване на фондация „Риск монитор”, финансирано от УНИЦЕФ.
Не би следвало децата с родители в чужбина, или пък заминаващи с родителите си в чужбина, да бъдат разглеждани като особена група, или група в риск, каза доц. Петя Кабакчиева, един от изследователите на проекта. – Те са си деца като всички останали. Възможно е, поради специфичната ситуация, те да се сблъскват с различни проблеми от тези на своите връстници, които са с двамата си родители в чужбина. Най-често проблемни са децата с двама родители навън, с майка в чужбина или с родител чужденец. Какви са проблемите? Те са с по-нисък успех, повтарят класовете по-често и боледуват повече от останалите. Оставени за отглеждане на близки и роднини, пият и пушат повече от връстниците си. Според мен най-тревожното е, че 40 процента от децата с родители, които работят в чужбина, се превръщат в „клиенти“ на детските педагогически стаи. Постъпките им най-вече са свързани с употребата на алкохол и марихуана. Това се случва, защото са отглеждани от роднини и липсва контрол. Най-често тяхното попечителство не е уредено юридически и това се превръща в проблем, когато децата се разболеят или извършат хулиганска проява. Бабата и дядото, които най-често са се нагърбили с тяхното отглеждане, не са попечители в юридическия смисъл и няма как да поемат отговорност в подобни случаи. Задължително трябва да влезе в Семейния кодекс институт за „временно настойничество“, т.е. да се уредят правата на хората, които гледат тези деца. Изследването показа, че малките деца искат да бъдат гушкани, изпитват липса на обич. Бабите и дядовците наистина полагат усилия, но те си имат специфични психологически проблеми. При най-малките деца се получава объркване на родителските роли. Представители на съществуващата „гореща телефонна линия“ споделят, че зачестяват обажданията на такива деца, които споделят своите проблеми. За това е нужно намесата на училищния психолог. Необходимо е създаването на специфични консултативни групи, които да работят и с децата, и с заминаващите родители, и с тези които отглеждат децата в България.
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..