Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България пак в обсега на руски санкции срещу Запада

Снимка: архив

Серията от санкции и контрасанкции между Запада и Русия продължава. По настояване на ЕС, тези дни Москва изпрати  до редица европейски посолства списък, съдържащ имената на 89 лица от 17 държави, за които достъпът до Русия е ограничен, защото са критикували нейната политика. Фактът, че списъкът е бил секретен и не съдържа само имената на хора, критикували руската политика спрямо Украйна, първоначално породи съмнения, че става въпрос за ответна реакция на европейските санкции срещу руски политици и бизнесмени с отношение към кризата в Украйна.

Високопоставен източник от руското външно министерство  обаче бързо ги разсея, като заяви, че „черният списък“, както той бе наречен в страните от ЕС, е отговор „изключително“ на европейските санкции срещу Русия. Както можеше да се очаква, макар и скромно, в списъка присъства и България. В него фигурира бившият й посланик в Москва Илиан Василев (2000 – 2006), но не в качеството на такъв, а като ръководител на консултантска компания. Според Василев, той е в списъка заради разминавания с позициите на Москва по важни проекти, свързани с доставките на газ и ядрената енергетика.

В интерес на истината, включването на Илиан Василев в списъка е трудно да се възприеме като ответна санкция спрямо България. Заради европейските санкции спрямо Русия миналата година България не допусна на територията си не друг, а председателя на Руската дума Сергей Наришкин, макар да ставаше дума за официално договорено посещение. Тогавашният български колега на Наришкин – председателят на Народното събрание Михаил Миков, изрази несъгласие с възпрепятстването на визитата, но външното министерство оправда решението си с позоваване на ограничителните санкции на ЕС. Сега министерството заявява, че съвместно с останалите партньори от ЕС, ще потърси разяснения за всеки индивидуален случай на европейски гражданин, подразбира се и за случая на Илиан Василев. А може би и не само за него, защото както е известно ограничителните списъци обикновено не са окончателни и търпят развитие. Европейският, например, беше разширен от ЕС през февруари т.г. Българите с наложени от Москва ограничения за прием в Русия може да се окажат и повече. Руската страна препоръчва гражданите на страни, които въведоха аналогични ограничения против Русия, да се обръщат преди пътуване до консулските й представителства, за да уточнят дали не са обект на забрана, а българите, критикували и критикуващи Русия далеч не се свеждат до един, включително и на по-високо равнище от това на Василев.

Преди време на европейските ограничения за достъп на руски граждани Москва отговори с икономически санкции. От ограниченията на вноса в Русия на хранителни стоки от Запада пострада и България. Сега е интересно да видим, ще отговори ли ЕС с икономически санкции на политическите ограничения, възприети от Москва. Някои наблюдатели вече не изключват ограничения на вноса на руски петрол. Каквото и да стане, вече е ясно, че времето на привилегированите отношения на България с Русия отмина и в размяната на санкции София ще участва като член на транснационалните общности, спорещи с Москва.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бургас е с амбиция да бъде Европейска столица на културата през 2032 година

Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..

публикувано на 28.01.25 в 14:01

Софийското метро навърши 27 години

Точно преди 27 години, на днешния ден е пуснат в експлоатация първият участък от софийското метро - от “Сливница” до “Константин Величков”.  Днес столичният “Метрополитен” разполага с 52 влака по първата и втората линия и 30 по третата...

публикувано на 28.01.25 в 12:16

Българо-албанска бизнес камара ще подкрепя иновации в туризма, възобновяемата енергия и търговията

Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално пространство, което ще свързва диаспората с нейните корени. Камарата ще играе важна роля в сферата..

публикувано на 28.01.25 в 10:15