Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Членството в Шенген – все така желано, но под въпрос

Снимка: архив
Темата за приемането на България в Шенген занимава общественото мнение в страната най-редовно. Това бе потвърдено и през изтеклата седмица. Външният министър на Люксембург Жан Аселборн, чиято страна поема ротационното председателство на ЕС на 1 юли, увери вицепремиера Меглена Кунева, че страната му подкрепя каузата на България да влезе в пространството за свободно движение на хора. Подобни уверения досега София е получавала и от предишни председателства. Разговорите с Аселборн дадоха обаче на Меглена Кунева основание да допусне, че приемането може най-после да настъпи до края на тази година. Сигнали за подкрепа на усилията за Шенген в последно време правителството бе получавало, при различни поводи и на различни нива, също от Франция и Германия. Понякога обаче уверенията за подкрепа от страни партньори звучат като протоколна любезност. Самият вицепремиер Кунева коментира, че към страната ни непрекъснато се добавят нови изисквания за присъединяването към Шенген, а в този смисъл приемането се превръща едва ли не в „движеща се мишена". И наистина, същата седмица, в която София получаваше уверения за подкрепа от предстоящото председателство на ЕС, първият заметник-председател на ЕК Франс Тимерманс предупреди, че в следващия доклад на комисията за България няма да има "замазване" за напредъка в правосъдието и вътрешния ред и че оценките му ще бъдат честни, дори и това да направи четенето му неприятно. Досега ЕК подкрепяше приемането на България в Шенген с аргументи, че страната е изпълнила техническите критериите за това. Последното изявление на Тимерманс обаче, при това с намек за проблеми в сферите на правосъдието и вътрешния ред, говори за някаква промяна. При това не само в краткосрочен план, защото Тимерманс многозначително предупреди, че и бъдещите доклади ще бъдат такива, каквито са, независимо дали са неудобни за правителствата на България и Румъния. Последното развитие на нещата около Шенген накараха някои наблюдатели да смятат, че въпреки твърденията на правителството, че България ще влезе в Шенген до края на годината, вероятно приемането пак ще се отложи. Промяна сигурно е настъпила и в разбиранията на правителството. Досега то твърдеше, че изпълнението на техническите критерии е достатъчно за приемане в Шенген и напредъкът по мониторинговия механизъм на ЕК за правосъдието и вътрешните работи не трябва да е обвързан с приема. Сега правителството вече смята, че "важната задача е да има резултати в областта на съдебната реформа и от борбата с корупцията”. Приемането в Шенген май не само е станало „движеща се мишена”, както се изразява вицепремиерът Кунева, но е и за добро.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Военни автоколони ще преминат през страната ни за мащабно учение на НАТО

От днес до вторник през страната ни ще се придвижват първите военни автоколони за участие в учението Steadfast Dart 2025 на НАТО на територията на Румъния. Предвижда се в продължение на три месеца алиансът да разположи 10 хил. военни на източния си..

публикувано на 12.01.25 в 11:05

Столичната община осигурява "По-голям брат/сестра" на децата в социални институции

Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..

публикувано на 12.01.25 в 09:07

Кои са изобретенията със знак "Направено в Унгария"?

Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..

публикувано на 12.01.25 в 07:30