Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветя за рок легендите на прехода

Част от корицата на книгата „Цветя от края на 80-те”

„Ахат“, „Ревю“, „Контрол“, „Джендема“, „Нова генерация“, „Конкурент“ „Атлас“, „Клас“, „Субдибула“ и още, и още, и още… Песните на тези групи бяха част от живота на много българи в смутните времена на Прехода. Те не бяха стандартни, култивирани цветя. По-скоро влизаха в категорията на бурените. Саморасляци. Диви и естествени. Ярки и предизвикателни. Дразнещи. Непоносимо дразнещи всеки, който бе научен, трениран и обречен да живее в точно определената му леха, – пише в увода на антологията „Цветя от края на 80-те“ един от авторите й Румен Янев. Изключителната книга беше представена преди дни в рамките на традиционния ХХ Салон на изкуствата в клуб „Студио 5“ в НДК и се превърна в рок купон с участие на легендарни български рок групи и музиканти.

Група „Конкурент”
Издател и редактор на книгата е Доротея Монова, която през 1987 година бе една от създателите на списание „РИТЪМ“ – първото младежко издание от годините на тоталитаризма, което дава трибуна на неформалните младежки рок групи в България.

Автори на книгата са дългогодишните ми колеги и приятели Румен Янев и Емил Братанов, – казва Доротея Монова. – И двамата са свързани години с БНР, но и с много други медии. С това искам да кажа, че книгата е създадена от хора съмишленици от една страна, а от друга – от хора, които са свидетели и същевременно герои и съавтори на епохата, която описваме. Това придава един малко по-различен привкус на творбата. Ние тръгнахме от идеята да съберем текстове на култови парчета, след това видяхме, че те трябва да бъдат богато илюстрирани, после видяхме, че това е недостатъчно и би било добре да напишем по няколко думи и за епохата, за групите изпълнявали тези парчета, за техните автори, създали музиката. Така постепенно се оформи идеята, върху реализирането на която работихме четири години.

Група „Джендема”

Така в първата цялостна история на BG рока от края на 80-те, обозначен от авторите терминологично като Второто българско рок поколение, се побраха над 200 култови текста и 270 снимки. Това са разкази, стихове, интервюта и спомени на хора,активни участници в онзи динамичен, наситен с интересни и преломни събития период, наречен „българския преход“. Но кои бяха тези цветя? По думите на Доротея,  това са всички онези момчета и момичета с китари, сътворили контракултурата, която категорично и до ден днешен измива лицето на българската култура, така и не родила своя Вацлав Хавел. И още:

Цветята на Промяната са едно от най красивите неща в най-новата ни история. Това второ българско рок поколение произнесе ясно и недвусмислено присъдата срещу тоталитарната ни система. Това поколение е неразривно свързано със  произтеклите в края на 20-ти век политически и социални промени в България. То обяви правото си на лична свобода и достойнство. Инжектира своите връстници с достатъчна доза кураж, за да въстанат срещу реда на бащите си. Тези млади музиканти и поети взривиха общоприетите рамки на творческия процес и оставиха след себе си десетки песни, които и днес звучат убедително и актуално. Обаче едва ли сме мечтали точно тези текстове да запазят непреходното си значение  през последните 20 години.

Ще зазвучи ли българският рок пак толкова силно, както през 80-те?

Венци ДрениковВодещият на презентацията на книгата и фронтмен на групата „Субдибула“ Венци Дреников каза нещо не много лицеприятно, а именно, че рокът ще стане модерен отново, когато ние разберем, че не сме постигнали свободата си и когато отново започнем да предявяваме  претенциите си към обществото за това, за което не можахме да се преборим. В края на 1989 година висшестоящите погледнаха изключително благосклонно на идеята да се отърват от нас, да ни върнат свободата, вероятно бидейки наясно, че няма къде да се денем с нея. Парадоксално, но факт – с рухването на социализма, рухнаха и романтичните идеали, илюзиите свършиха и нагазихме здраво в комерса. Но това не е моята история и аз нито имам сили, нито искам да я разказвам.
Група „Атлас”

„Цветя от края на 80-те“ – тази рок-хроника на най-важните събития между 1987 и 1990 година на издателство “Парадокс” е носител на почетни грамоти на Асоциация “Българска книга” и журналистическото жури за “Най-значим издателски проект“ и “Издателски проект с най-голяма обществена значимост“ за 2014 г.

Снимки: Снежана Никифорова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Група „Тангра“

"Нашият град"

Песните на група "Тангра" ни вълнуват вече почти половин век. "Тангра" живее много активен музикален и творчески живот в обновен състав – от около седем години е с фронтмен и вокалист Борислав Мудолов, познат и от групите Der Hunds и Intelligent Music..

публикувано на 13.01.25 в 10:15

"Силата на любовта"

Младата певица Paola завърши 2024 година позитивно със "Силата на любовта" – не само песен, а музикално пътуване към сърцето. "Идеята е да се покаже, че всички сме красиви такива, каквито сме, и че е изключително важно какво носим в сърцата си –..

публикувано на 11.01.25 в 10:15

"На края на земята"

Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..

публикувано на 10.01.25 в 10:15