В България има проблем с върховенството на закона, което оказва отрицателно въздействие върху икономиката на страната. Това заяви вицепремиерът по европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева по време на Седмия икономически форум за Югоизточна Европа, който се провежда в София.
В изследване на „Отворено общество” 2/3 от анкетираните смятат, че законът не се прилага еднакво към всички. Също 2/3 от тях считат, че законите са несправедливи. Ефективността на законодателния процес може да се подобри чрез новите за България, но не и за други страни от ЕС, граждански инициативи за законодателство.
Все повече се приближаваме до техническите възможности на демокрацията – коментира Меглена Кунева.– В рамките на едно поколение, освен печатното слово, вече разполагаме с интернет и социални мрежи. Това няма как да не се отрази и на законодателния процес. Опитваме се да компенсираме изоставането чрез „оценка на въздействието”, публични обсъждания и референдуми, които може пряко да повлияят на законодателството.
Недоверието в законодателството намалява притока на български и чужди капитали в икономиката, счита представителят на Световната банка у нас Тони Томпсън, който участва в икономическия форум. Според него, за да изгради успешен бизнес у нас, една нова българска или чужда компания трябва да спазва четири правила:
Първият ми съвет към фирмите е да стоят максимално далече от изпълнителната власт. Това означава да не се инвестира в сектори, в които се намесва правителството като регулатор или като клиент. Защото за съжаление опитът сочи, че на него не може да се разчита.
На второ място, препоръчвам да се избягва подписването на договори с когото и да било. Ако се съдите по договор в България, рискът да изгубите делото е много голям.
На трето място – трябва да се преодолее липсата на квалифицирана работна ръка. Ако искате да успеете, трябва да имате стратегия как ще привлечете специалисти с нужните умения. Вариант е партньорство с висши учебни заведения.
И на четвърто място, не влизайте в отношения със силните на деня. Те ще направят живота ви ад и ще ви изхвърлят от бизнеса.
Тони Томпсън счита, че за подобряване на условията за бизнес в България е необходимо също да се повиши договорната дисциплина, да се реформира образованието и публичната администрация.
Друг проблем според експерта е, че в момента около 20% от завършилите висше образование българи напускат страната, което е свързано с възможностите да намерят по-добре платена работа в чужбина, както и по-качествена социална система.
В новогодишната нощ, вместо причиняващите стрес на хора и животни фойерверки, Столичната община предлага Светлинно представление. Светлинните ефекти, част от програмата на празничния концерт на площад “Княз Александър I”, са с грижа за децата,..
Подлезът на "Орлов мост", свързващ локалното платно на бул. "Цариградско шосе" с Борисовата градина, беше напълно преобразен и превърнат в модерно, светло и вдъхновяващо пространство с репродукции на картини на стара София. В обновения подлез са..
Свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание. След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологически обекти в Европа, според авторитетния британски вестник The Guardian, сега попадна на страниците..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..