Президентът Росен Плевнелиев направи тази седмица посещение в Грузия – първо на български държавен глава в Грузия от 15 години насам. Разменените послания по време на визитата показаха, че подкрепата на България за европейската и евроатлантическата интеграция на кавказката страна не се е променила, независимо от смените на властта в София.
На срещата си с грузинския президент Гиорги МаргвелашвилиРосен Плевнелиев потвърди категорично, че България подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Грузия. И прецизира, че „България не признава т.нар. „договори“ между Руската федерация и Абхазия и Южна Осетия, които подкопават международните усилия за стабилизиране на ситуацията в региона“. Относно въпросните договори, в началото на тази година външното министерство заяви, че те нарушават суверенитета и териториалната цялостност на Грузия и напомни, че България не е признала новите квазидържавни образувания, нито резултатите от проведените там избори. По същество, с различни нюанси и степени на категоричност, София заявява подкрепа за суверенитета на Грузия от 2008 г. насам. Не само в двустранен план, и в рамките на така наречената Нова група приятели на Грузия, създадена още преди събитията, довели до въоръжения конфликт между Русия и Грузия. Когато Москва прекрати военната операция в Грузия, тогавашният премиер Сергей Станишев приветства тази стъпка и предложи решаване на конфликта да стане чрез политически диалог с посредничество на ЕС, на който евентуално София да бъде домакин.
Тази седмица в Тбилиси президентът Плевнелиев изрази и подкрепа не само за евроатлантическата, но и за европейската интеграция на страната. Такава подкрепа София заявяваше категорично и по време на управлението на правителството на Пламен Орешарски, създадено с мандат на БСП. През 2014 г. на заседание на комисията НАТО-Грузия външният министър на това правителство Кристиан Вигенин приветства ангажимента на грузинското правителство за интеграция в НАТО, подобно послание отправи и при свое посещение в Грузия, а месеци по-късно приветства и парафирането на Споразумението за асоцииране на Грузия с ЕС.
Свидетелство, че няма промяна в българската подкрепа за Грузия въпреки смените на властта в София, е и оценката на президента Гиорги Маргвелашвили, дадена в края на визитата на президента Плевнелиев, че тази подкрепа е „стабилна и систематична”. Затова както София, така и Тбилиси очакват визитата не да донесе някаква промяна, а по-нататъшно развитие и укрепване на двустранните политически и икономически отношения.
В петък, 17 януари, до обед ще бъде предимно слънчево, със слаб и умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в отделни котловини – до минус 10°, а максималните – между 2° и 7°. В София градусите ще варират от..
В брой 35 на предаването слушайте: Ново българско училище отваря врати в Италия (град Авелино) – интервю с Венета Ненкова, председател на Асоциация "Паралел 43", която стои зад създаването му; От детските рисунки в Бургас до платната с..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..