Президентът Росен Плевнелиев направи тази седмица посещение в Грузия – първо на български държавен глава в Грузия от 15 години насам. Разменените послания по време на визитата показаха, че подкрепата на България за европейската и евроатлантическата интеграция на кавказката страна не се е променила, независимо от смените на властта в София.
На срещата си с грузинския президент Гиорги МаргвелашвилиРосен Плевнелиев потвърди категорично, че България подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Грузия. И прецизира, че „България не признава т.нар. „договори“ между Руската федерация и Абхазия и Южна Осетия, които подкопават международните усилия за стабилизиране на ситуацията в региона“. Относно въпросните договори, в началото на тази година външното министерство заяви, че те нарушават суверенитета и териториалната цялостност на Грузия и напомни, че България не е признала новите квазидържавни образувания, нито резултатите от проведените там избори. По същество, с различни нюанси и степени на категоричност, София заявява подкрепа за суверенитета на Грузия от 2008 г. насам. Не само в двустранен план, и в рамките на така наречената Нова група приятели на Грузия, създадена още преди събитията, довели до въоръжения конфликт между Русия и Грузия. Когато Москва прекрати военната операция в Грузия, тогавашният премиер Сергей Станишев приветства тази стъпка и предложи решаване на конфликта да стане чрез политически диалог с посредничество на ЕС, на който евентуално София да бъде домакин.
Тази седмица в Тбилиси президентът Плевнелиев изрази и подкрепа не само за евроатлантическата, но и за европейската интеграция на страната. Такава подкрепа София заявяваше категорично и по време на управлението на правителството на Пламен Орешарски, създадено с мандат на БСП. През 2014 г. на заседание на комисията НАТО-Грузия външният министър на това правителство Кристиан Вигенин приветства ангажимента на грузинското правителство за интеграция в НАТО, подобно послание отправи и при свое посещение в Грузия, а месеци по-късно приветства и парафирането на Споразумението за асоцииране на Грузия с ЕС.
Свидетелство, че няма промяна в българската подкрепа за Грузия въпреки смените на властта в София, е и оценката на президента Гиорги Маргвелашвили, дадена в края на визитата на президента Плевнелиев, че тази подкрепа е „стабилна и систематична”. Затова както София, така и Тбилиси очакват визитата не да донесе някаква промяна, а по-нататъшно развитие и укрепване на двустранните политически и икономически отношения.
Ромите у нас отбелязват Васильовден /или Василица, Банго Васили (буквално Куцият Васил)/, известен още като ромската Нова година, съобщава фондация "Амалипе". По традиция, празникът се отбелязва три дни, започвайки от нощта на 13 срещу 14 януари ...
Във вторник, от север облачността ще се разкъсва и намалява, в Северна България до предимно слънчево. По-значителна ще се задържи над Югоизточна България и Родопите, където на места ще превалява слаб сняг, а в крайните югоизточни райони - дъжд. Ще е..
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..