Търпението на българската общественост тази седмица бе поставено отново на изпитание от изявления на политици и военни за предстоящо приемане на американска тежка военна техника и персонал в България. Казваме отново, защото подобни вълнения обществеността преживя през февруари във връзка сМобилизационния преглед на българската войска, възприет от някои като подготовка за война с Русия.Сега военният министър на САЩ обяви в Талин, че заедно с други източно и центролнаевропейски страни, България е приела на територията й да бъдат разположени американски танкове, оръдия и друга военна техника. Заместник-командващ на корпуса на американската морска пехота в Европа обяви по-късно, че през септември в България ще пристигнат 155 американски морски пехотинци с 4 танка, 6 бронетранспортьора и 3 гаубици. Новините предизвикаха тревога сред българската общественост. За изострянето на чувствителността към чуждото военно присъствие в родината, и за опасенията от евентуално негово използване срещу Русия, принос даде не само силната в страната проруска и антиамериканска агитация, но и част от самияуправляващи елит. Вместо да обясни адекватно основанията за приемане на чужда техника и военен персонал, първоначално военният министър увери, че няма официално искане за подобно нещо. За което се допитал и до американския посланик в София. Едва по-късно външният министър обясни, че става въпрос за поети вече от България ангажименти, при това още през 2006г. по време на управлението на тройната коалиция, водена от проруската БСП. Настояли първоначално за извънреден парламентарен дебат по темата, след това обяснение социалистите замълчаха. Че обществените тревоги бяха превъзбудени от политически фактори показа също фактът, че докато на фокус бяха идващи от чужбина изявления за предстоящо разполагане на оръжия, в самата България приключвашетактическо учение с международно участие под названието „Кабиле - 2015 г.” В него бяха ангажирани 50 военнослужещи от Сухопътните войски на САЩ в Европа, танкове М1 „Ейбрамс”, МТЛБ, „Хамър”, бойни машини „Страйкър”, вертолети, самолети, но това не разтревожи миролюбивата общественост. Обстоятелствата подсказват, че обществото заслужава по обективна и коректна информация, когато се касае за военни въпроси в усложнена международна обстановка. С тежка сухопътна техника България не би и могла да прояви агресивност към Русия, но все пак, дори и с учебни цели, тази техника ще се използва в източния фланг на НАТО, станал напоследък твърде уязвим и напрегнат около кризата с Украйна.
Съгласно Конституцията, президентът Румен Радев ще връчи днес мандат за съставяне на правителство в рамките на 51-вото Народно събрание на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарна група - ГЕРБ-СДС. Парламентарните избори се..
В сряда , 15 януари, времето ще се задържи облачно в по-голямата част от страната. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia) организират безплатна разходка с ретро трамвай . По време на обиколката пътниците ще..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..