Тази пролет в българските медии се лансираше идеята, че бойната ни авиация може да охранява и въздушното пространство на Македония, ако Скопие приеме това и ако София закупи нови многоцелеви изтребители. Тази седмица, макар и за кратко време, се появи идеята охраната на небето на България да бъде споделена от националните ВВС с авиация на някоя друга страна – членка на НАТО. Премиерът Бойко Борисов и президентът Росен Плевнелиев бързо отхвърлиха това. Според премиера, в момента България не може да си позволи закупуване на нови изтребители, а охраната може да продължи да се осъществява след ремонт на сегашните руски изтребители МиГ-29. Президентът също е за ремонт на руските машини и самостоятелна въздушна охрана, но за разлика от премиера смята, че трябва да бъдат купени и нови изтребители. Министърът на отбраната Николай Ненчев споделя, че България сама трябва да охранява въздушното си пространство и очаква да се стигне до споразумение за ремонт на МИГ-овете с Полша. Според руската страна, обаче, Полша няма лиценз за подобно нещо. Многообразието на вариантите и честотата, с която те се сменят, говори за лутане по неотложни въпроси. Лутане по въпроси за капацитета на Военновъздушните сили в момент на напрежение в региона на Черно море, на чести полети на руски самолети в близост до България и на ангажименти към НАТО за бойни дежурства във връзка с това. Неотложни въпроси в момент и на множество неизвестни, защото България може да разчита на изтребителите МИГ-29 само до средата на идната година; дотогава няма техническа възможност да приеме на въоръжение нови машини; няма финансови средства за това, няма и съгласие с идеята охраната на българското небе да бъде поета от други държави. Ситуацията изглежда твърде нестандартна и сложна, за да бъде преодоляна със стандартни и лесни решения. Изход изглежда ще се търси и намери, на всяка цена, с помощ отвън.
В галерия "Мисията" към Държавния културен институт официално беше открита международната изложба "Vibration. The fluid movement of a human body", с участието на трима художници – българина Николай Делиянев, базиран в Рим, и италианските..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на заразата. Това каза за БНР зам.- министърът на земеделието Деян Стратев преди откриването на..
България се представя на започващото днес международно изложение за хранително-вкусова промишленост, земеделие и градинарство "Зелена седмица 2025" в Берлин. Престижният форум представя новостите в сектора и продължава до 26 януари. Акцент на..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..