Националният съвет по антикорупционни политики към правителството, председателстван от вицепремиера Меглена Кунева, прие план в изпълнение на стратегията за противодействие на корупцията. В него приоритетни са пет сектора: вътрешни работи (МВР), данъчна и митническа администрация, здравеопазване, земеделие и гори, транспорт и енергетика. Най-напреднала е работата по антикорупционната програма в МВР, която се очаква да бъде готова до края на септември. Мерките в другите сектори би трябвало да бъдат готови до 30 октомври. До края на годината пък Министерство на правосъдието трябва да представи концепция за промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Наказателния кодекс, които са свързани с борбата с корупцията.
По такъв начин антикорупционните мерки стават част от широк правен механизъм, който да позволи на правителството да се бори ефективно с корупцията. Инициативите включват също допълнения на Закона за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности, внасяне на Закон за лобистката дейност, Закон за борба с корупцията и не на последно място – реформа в съдебната система. По повод на отхвърлените предложения за промени на Конституцията, свързани със съдебната реформа от страна на представители на БСП, АБВ и ДПС във временната парламентарна комисия, Кунева коментира:
За мен антикорупционната стратегия без съдебна реформа няма да бъде достатъчно ефективна. Така че аз ги разглеждам като две страни на една монета. Трябва да убедим в това стъпка по стъпка колегите си. В последна сметка ние затова подписахме коалиционно споразумение, затова имаме мнозинство, на което да разчитаме, за да може тези неща да се случат. Не разбирам защо не подкрепят предложенията за промени в Конституцията, след като вече подкрепиха самата стратегия за съдебна реформа.
През 2024 г. 93,3 милиона души в ЕС (21,0% от населението) са били изложени на риск от бедност или социално изключване, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. По този показател България заема първото място с 30,35%, или..
Чрез въвеждането на предмета "Добродетели и религии" в училище не се цели индоктринация и вцърковяване на децата, а запознаване и образоване. Защото вярата е нещо лично, каза за БНТ патриарх Даниил. Вярата не е нещо, което може да се получи с..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в Белград. Любен Каравелов живее в Сърбия в период от 1867 до 1869 г. В Белград се жени за сръбкинята..
Жителите и гостите на Велико Търново са поканени днес на "Нощ на мюзикълите", по време на която ще прозвучат откъси от световноизвестни продукции..
Артисти от Хърватия и Португалия заедно с екип от преподаватели и студенти от Нов български университет ще преобразят педиатричното отделение в УМБАЛ..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в..