Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикати и работодатели заедно на протест срещу очакваното повишаване на цените на тока

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Изминалата седмица бе белязана от масови протести. Кулминацията бе в сряда, когато, за да бъдем точни, 2385 фирми с над 210 000 заети лица в цялата страна се включиха в националния протест за реформи в енергетиката и срещу увеличението на добавката „Задължение към обществото" към цената на ел. енергията. Протестът бе организиран от четирите работодателски организации в България, подкрепени обаче за първи път и от синдикатите КНСБ и КТ „Подкрепа". Недоволството е продиктувано от очакваното увеличаване на ценовата добавка „Отговорност към обществото" и съответно на цената на тока за индустрията.

Протестиращите в столицата дадоха да се разбере, че екшъна не е за да свалят правителството, а за да убедят независимия регулатор КЕВР да не повишава цените на тока.

Различни бяха реакциите на парламентарно представените политически сили. От ГЕРБ изразиха учудване, защо се провежда този протест след като регулаторът през изминалата седмица все още не беше обявил новото ценообразуване. Реформаторите припомниха позицията си, че няма как таксата задължение към обществото да е различна за битовите и индустриалните потребители. БСП настояваше правителството да вземе мерки, за да запази конкурентоспособността на българските стоки предвид очакваното поскъпване на тока. ПФ смята, че бизнесът и синдикатите имат основание да протестират.

Председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев от ГЕРБ изрази учудване от общия протест на синдикати и работодатели, защото работодателите искат да се съкращават разходи в енергетиката, а синдикатите са против. Добрев коментира, че отлагане решението за цената на тока ще доведе до допълнителен дефицит в системата. Мерките са факт, спестяванията са в рамките на стотици милиони левове.

В тази деликатна ситуация премиерът Бойко Борисов реши да подходи соломоновски, като каза, че КЕВР трябва да сметне коректно всичко и да го обясни на хората, а той, Борисов, ще приеме неговото решение. По думите на Борисов, дефицитът в НЕК е 1,9 милиарда евро и някой трябва да го поеме, а това са държавата и хората. Как се стигна дотук, е тема на по-обстоен коментар.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Covid ваксини за близо 145 млн. лв. изхвърлени на боклука

Ваксини срещу Covid-19 на стойност над 145 млн. лв. са били бракувани в периода 2022-2024 г. Това се разбира от отговор на депутатски въпрос на служебния здравен министър Галя Кондева. Става дума за повече от 5 млн. дози ваксини на седем компании,..

публикувано на 04.01.25 в 15:41

София отбеляза 147 години от освобождението си с историческа възстановка

С историческа възстановка в столичния Северен парк беше отбелязана 147-ата годишнина от освобождението на София от османско владичество. 147 години от освобождението на София " Възстановката пресъздава трите битки при селата Саранци, Долни..

публикувано на 04.01.25 в 15:11

Платформа на БНР търси знаковите думи за отминалата година

Кои са думите на току-що отминалата 2024 година? Платформата “Как се пише” на Българското национално радио очаква отговори на този въпрос от своите слушатели от понеделник, 6 януари. Две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени резултатите...

публикувано на 04.01.25 в 13:29