Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нещо като нищо

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Бламиран. Вероятно така се е почувствал президентът Росен Плевнелиев след решението на парламента – на референдума в края на октомври да подложи на гласуване от избирателите само най-незначителния от трите му въпроса за промени в изборното законодателство. Депутатите решиха да се допитат до нас само за въвеждането на дистанционно гласуване. Съществените въпроси за задължителния и за мажоритарния вот се оказаха прекалено горещи картофи.

Мажоритарният елемент в избирателната система е единствената възможност за гражданите, да посочат народния си представител. Защото в момента при избори се предлагат партийни листи, в които избирателят познава в най-добрия случай само водача. Листите се изготвят в партийните централи по някакви не особено прозрачни правила, а местата се раздават по заслуги. Колкото по-послушен е кандидатът за депутатска служба, толкова по-напред е в листата. И тъй като този принцип се спазва от всички партии, те дружно гласуваха срещу въвеждането на мажоритарния вот.

Не по-малко горещ се оказа и въпросът за задължителното гласуване. Зад тази идея се крие един нелицеприятен изборен феномен – задължителното гласуване би ограничило тежестта на купения вот. Яростен противник на тази превантивна мярка е опозиционното ДПС, и причините са съвсем логични – според български и чуждестранни политически наблюдатели с 36 депутати в сегашния парламент ДПС е постигнало възможния максимум на представителност при досегашните нива на избирателна активност. Увеличаването й би намалило значително влиянието на партията в парламента.

Задължителното гласуване може и да не е най-демократичния инструмент за повишаване на избирателната активност. От друга страна обаче животът в демократично общество изисква гражданска активност, каквато е участието в избори, а не само политиканстване на салата и ракия в къщи. Гражданският дълг включва и поемането на отговорност, макар и само през 4 години.

Но как да искаш от електората гражданска активност и отговорност, когато самите депутати не ги олицетворяват. България е парламентарна република, но малцина от парламентаристите ни осъзнават, какво всъщност означава това. Не, че беше изчерпателен, но премиерът Борисов им го обясни в типичния си безпардонен стил: Колегите от Реформаторския блок да се научат, че публично е хубаво да говорят, че са много големи демократи, но работата им в парламента е да си седят на столовете.

Очевидно стреснати от думите му, за избора на нов омбудсман в четвъртък се събраха цели 223-ма народни избраници. Но се скриха зад тайния вот и посочиха социалистката Мая Манолова за национален защитник на гражданите. Стотици софиянци реагираха спонтанно и излязоха на протест срещу избора на ярко партийно оцветен политик на тази ярко надпартийна позиция, защитавал скандалните назначения на предходното правителство, които изкараха хиляди хора по улиците на България и в крайна сметка доведоха до падането на същото правителство от власт.

В рамките на две седмици парламентът успя да осакати две съществени за България реформи и да обезсмисли институцията омбудсман. Така в последната седмица преди ваканцията си парламентът произведе нещо като нищо.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Социалистите определиха регистрацията на БПСЦ като тежък удар върху Православието в България

Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на „БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..

публикувано на 28.12.24 в 15:00

РИМ-София представя видео истории на знакови столични сгради

В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..

публикувано на 28.12.24 в 07:35
Катедрален храм ''Успение на Пресвета Богородица'', част от  Българска православна старостилна църква.

ВКС узакони Българската православна старостилна църква

Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..

публикувано на 28.12.24 в 01:30