Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България – страната на белокосите

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Населението на България може да намалее с почти 30 процента до 2050 г., прогнозира докладът на ООН за демографското развитие в света. Така от 7.5 млн. в момента българите могат да останат 5.154 млн. в средата на столетието. В доклада се отбелязва и глобалното застаряване. До 2050 г. броят на хората на възраст от 60 години нагоре ще се увеличи повече от два пъти. Водеща по този показател ще е Европа, където се очаква към 2050 г. 34 процента от населението да е на възраст над 60 години. Независимо, че имаме Актуализирана национална стратегия за демографското развитие на населението в Република България (2012-2030), ние сме една от най-застаряващите нации в Европа. До края на ноември правителството трябва да изработи краткосрочни и дългосрочни мерки в рамките на стратегията по демографска политика, които да зададат посоката за решаването на демографската криза в страната. Това решиха единодушно депутатите по време на дебат за демографската политика в парламента. Те констатираха редица негативни тенденции – нацията се топи и застарява, смъртността се увеличава, раждаемостта намалява, липсва адекватен достъп до здравеопазване. Като фактор за тежката демографска ситуация у нас бяха посочени и упадъкът на семейните ценности и високата степен на емиграция.

Моята идея е не да изработим нещо ново, а сега действащата демографска стратегия, да стане парламентарен документ, каза в интервю за Радио България вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин. – Парламентът да я обсъди и да я приеме. Там има конкретни мерки, които са набелязани, и всяка година МС да докладва до къде е стигнало нейното изпълнение. Освен това, предложих на парламента – в Германия е така, всеки един законопроект да минава през демографска проверка. Важно е обществото да установи какво ние разбираме под демография. Ако това е броят на населението, то в най-бедните страни и общности се раждат най-много деца. Преди няколко дни излезе докладът на ООН за световното население, който доказва това. Броят на гражданите на една страна сигурно е един от важните показатели за демографията. Но за мен по-важният, и там ми се иска да се насочи дискусията, е върху качеството на живота. Това е свързано с равнище на доходи, достъп до здравеопазване, добро образование, добри възможности. По този начин се решава по съвсем различен път въпросът с демографията – не с много хора и икономика, която да разчита на евтиния труд, а с икономика, която е интелигентна и в която един човек произвежда много повече, така че държавата да е богата.

Според вицепремиера Калфин бързите мерки, които ще дадат конкретен резултат са гъвкавото работно време, което влезе в Кодекса на труда, възможността за дистанционна надомна работа и специални ваучери.

Тези ваучери се използват много широко в страни като Белгия и Франция. Казаха ми, че във Франция по този начин раждаемостта се е увеличила с няколко процента, продължи министър Калфин. Това са ваучери за домашно подпомагане. Държавата и този, който наема съответен човек за домашно подпомагане съфинансират работната заплата и така се наемат безработни. Става въпрос за услуги у дома свързани с отглеждане на дете в определени часове, грижа за възрастен човек, домашна работа – почистване, готвене, гладене и т.н., които освобождават време на работещия родител. С тези ваучери човек може да работи стабилно и да е спокоен, че в къщи има кой да се погрижи за детето му.

Идеята на вицепремиера Ивайло Калфин е тези ваучери да влязат в действие още от есента, но…

Трябва изграждане на информационни системи, защото това е абсолютно нов тип система за подпомагане и такива домашни услуги. Веднага след ваканцията ще представим концепцията и конкретните стъпките какво трябва да се случи. Основното забавяне ще бъде свързано с изграждането на добра информационна система, защото всичко трябва да става по електронен път – купуват се ваучери, прехвърлят се, наемат се хора и т.н. Амбициран съм максимално бързо да проработи тази система.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Учени обсъждат историята и перспективите на Западните български покрайнини

Институтът за исторически изследвания към Българската академия на науките организира днес, 8 ноември, научната конференция на тема "Западните български покрайнини - история и перспективи" по повод 100-годишнината от Учредителния конгрес на..

публикувано на 08.11.24 в 07:20

Очаква се повишение на дневните температури с 1-2 градуса

В петък , в котловините и равнините ще има мъгли. Минималните температури ще са между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°.  По Черноморието сутринта ще е около 3°. През деня ще е слънчево. Очакват се максимални температури от 14° до 19°, в София –..

публикувано на 07.11.24 в 17:48

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 25

На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..

публикувано на 07.11.24 в 12:00