Моите изследвания са насочени в областта на биомедицинските нанотехнологии. Най-общо казано, ние приготвяме наночастици с цел терапевтичното или диагностичното им приложение в медицината. Наночастиците са много малки частици, сто пъти по-малки от една червена кръвна клетка. Те служат като преносители на лекарствени вещества. Нашите изследвания са насочени основно към пренасянето на противоракови лекарствени вещества до раковите клетки. Тези частици, когато се намират в кръвоносната система, могат да достигнат раковите клетки благодарение на това, че кръвоносните съдове в раковите образования притежават отвори в стените, през които наночастиците могат да проникнат до раковите клетки. При останалите нормални тъкани такива отвори в кръвоносните съдове няма и там наночастиците не могат да достигнат. Това всъщност е основната идея, на която почива научната област наречена „наномедицина”.
С две думи доц. Йорданов доказва, че посредством наночастици медикаментите могат да достигнат бързо до болното място в организма, без да се наслояват в останалите части. По този начин реално се премахват страничните ефекти на лекарствата, тъй като те се получават от натрупани препарати в здрави тъкани и органи.
Екипът на доц. Йорданов използва материал, от който се получава хирургично лепило. Той е биосъвместим и биоразградим. От него получават наночастиците. Когато този материал попадне в организма, наночастиците вършат своята работа и след това се разграждат. България е една от малкото държави в света, които произвеждат такъв тип хирургично лепило. Попитахме, нашия събеседник, дали получаването на статуетката „Питагор“ на Христова възраст е добър знак? Ето какво ни сподели:
Да, това е добър знак, аз така го възприемам. Всеки човек има очаквания и мечти. Мечтая да завърша започнатото в България, а това е доста трудно, защото тук научните проекти се прекъсват по средата… Например имахме проект към Фонд „Научни изследвания“, който беше много добре оценен, но поради липса на средства не беше продължен. Въпреки тези трудности, борбата е да доведем нещата докрай. На тези, които са избрали да вървят по пътя на науката, им пожелавам успех, кураж и да не губят любознателността си, която е в основата на науката. Както казваме ние, химиците, продължаваме да търсим Философския камък.
Снимки: личен архив
Президентът Румен Радев изнесе лекция в Университета за национално и световно стопанство в София за перспективите и предизвикателствата пред младите хора и отговори на въпроси на студентите. Запитан за войната в Украйна и Близкия изток, той заяви,..
Еврокомисията настоява за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на установеното огнище на чума във Велинград. В становище на Дирекция "Управление на кризи в храните, животните и растенията" към Генералната дирекция "Здравеопазване и..
Журналистът, вицепрезидент на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) Ирина Недева е удостоена с Национален орден за заслуги, степен Кавалер, с указ на президента на Френската република Еманюел Макрон. Това съобщиха от френското посолство в..
Председатели на Общински съвети от Кюстендилска област се събраха на граничната гара Гюешево, за да декларират желанието си за ускорено..
Тази вечер за първи път пред родна публика оперната прима Соня Йончева представя рецитала си „На една звезда“ в зала „България“. Концертът е част от втория..
Пистите в трите големи зимни курорта на България – Боровец, Банско и Пампорово, са добре заснежени преди официалния старт на сезона, предава БГНЕС...