Бежанската криза, връхлетяла Европа, създава все по-сериозни проблеми от политически, социален и финансов характер. Дори за мощна Германия е непосилно да се справи с приемането на 800 хиляди бежанци тази година, и Берлин и Париж се договориха да предложат справедливото разпределяне на бежанците в Европа и уеднаквяване на правилата за даване на убежище. За промени в миграционната пoлитика говориха активно през седмицата и българските политици. На неформални международни форуми министърът на външните работи Даниел Митов и министърът на отбраната Николай Ненчев заеха активни позиции по кризата. На Стратегическия форум в Блед, Словения, Митов предупреди, че променящите се маршрути на миграционните потоци диктуват включване на Западните Балкани в общите европейски мерки за справяне с проблема. В разговор със словенския президент външният ни министър се обяви за преразглеждане на Дъблинското споразумениe, коeто регламентира бежанската материя, както и на споразуменията за реадмисия. Миграцията присъства и в разговорите на министър Митов със заместник-помощник държавния секретар на САЩ Хойт Брайън Ий, пред когото изложи и идеята борбата с масовите миграционни потоци да се води не само срещу последиците, но и срещу причините, които я пораждат. В Люксембург, на неформална среща на министрите на отбраната от ЕС, министър Ненчев изложи позицията на София за формиране на обща политика за бежанците. И министърът на външните работи, и този на отбраната, бяха развивали тезите си по въпроса и преди това, на национални форуми. Очевидно излагането им зад граница е елемент от намерението, изразено тези дни от външния министър, България да инициира в ЕС разговор за преформулиране на стратегията за бежанците и за допълнителна работа по основни нейни елементи като реадмисията, репатрирането и борбата с трафикантите на хора. С подобно намерение министър Митов отиде и на неформалната среща на външните министри на ЕС „Гимних”, свикана на 4-и и 5-и септември в Люксембург. Международната активност на правителството по въпроса за бежанците съвпадна с необичайна активност срещу нелегалната имиграция във вътрешността на страната. Само за два дни ДАНС и МВР задържаха в София над 160 чужденци без документи, после в община Царево други 208, после в село Голямо Бучино край София други 40, и операцията продължава. Действията на властите протичат спокойно и засега щурмове на влакове, като в Унгария, или пък неонацистки ексцесии срещу бежанците няма.
На 16 януари 2025 г. в "България днес" говорим за договора за сътрудничество между БНР и Западно- и Средноевропейската митрополия, подписан в Берлин. Ще чуем какво казаха по този повод генералният директор на БНР Милен Митев и Западно- и..
В петък, 17 януари, до обед ще бъде предимно слънчево, със слаб и умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в отделни котловини – до минус 10°, а максималните – между 2° и 7°. В София градусите ще варират от..
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за сътрудничество в седалището на епархията на БПЦ-БП за Западна и Средна Европа в германската столица Берлин...
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..