Решението на кризата с бежанците не е по силите на нито една държава, която и да е тя. Европа може да решава кризите, независимо дали е гръцка, украинска, бежанска или друга, само когато сме заедно, заяви вчера президентът Росен Плевнелиев в словото си по повод 130-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Ден преди това приключи двудневна среща на външните министри от ЕС в Люксембург с поредния неуспешен опит за консенсус по бежанската криза. Част от присъстващите са настоявали за задължителни квоти за бежанци, а други – първо за затягане контрола по границите и борба с трафикантите.
Външните министри на страните от ЕС се обявяват за създаване в трети страни на безопасни зони за бежанци и на центрове за приемане на молбите им, се казва в обща декларация, приета на срещата. ЕК и страните членки на ЕС трябва оперативно да учредят в граничните страни от ЕС, а може би и в съседните балкански страни, центрове за приемане на мигранти, които да ги идентифицират и регистрират преди разглеждане на молбите им за предоставяне на убежище. ЕС и страните членки трябва да подкрепят тези общи усилия чрез предоставяне на персонал и техническа помощ, се посочва в документа. Брюксел вече се фокусира изцяло върху квотите за бежанците, а не върху проблема с нелегалните имигранти.
Според върховния представител по външната политика Федерика Могерини, трябва да се говори само за бежанска криза, защото мнозинството идващи са сирийци, афганистанци, еритрейци и иракчани, бягащи от война. ЕС планира да създаде постоянен механизъм за заселване на мигранти по страните от общността, като броят на приеманите мигранти трябва да бъде определен пропорционално на размерите на страните членки на ЕС, е становището на министъра на външните работи на Люксембург Жан Аселборн, чиято страна председателства ЕС.
Приоритет за България е да поддържа високата степен на готовност за потенциално увеличаване на миграционния натиск, както и за предоставяне на необходимата организация, условия и грижи за потърсилите убежище у нас.
Мисля, че голямо достойнство на нашата политика е, че успяваме да се справим с този проблем и да регистрираме всички, които влизат легално, да идентифицираме техния произход, личността им и да вземем техните пръстови отпечатъци, – заяви в пленарна зала по време на първия блиц контрол на новата пленарна сесия вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. – Оттук нататък усилията ни са нелегалната миграция, основно от Турция, да бъдат задържани и доведени до центровете за регистрация, за да канализираме процеса. Въпреки трудностите, тройното увеличаване на интензитета, успяваме голяма част от хората, които влизат на нашата територия, да бъдат регистрирани, да им бъде предоставен такъв статут и да им бъдат предоставени грижи в центровете за бежанци, което изисква нашето хуманно отношение.
Според вицепремиера Бъчварова, правителството ще вземе мерки за справяне и с по-висок миграционен натиск от настоящия. Минаващите през страната ни мигранти значително намаляха, откакто пътищата им се изместиха през западните ни съседи към Унгария и Австрия.
Ние сме готови в три различни варианта и знаем как бихме действали. Към момента действаме по първия вариант, защото успяваме да овладеем ситуацията. Подготвяме се евентуално за втори, като проучваме възможността за шест допълнителни центрове за регистрация, за да не допуснем това, което се случва в Македония и Сърбия, обясни вицепремиерът Бъчварова, уточнявайки, че тази политика елиминира опасността да се създаде заплаха за националната сигурност.
Ситуацията е изключително динамична, продължи тя. – Има труден за представяне по обем бежански натиск в съседните ни държави, затова не е изключен и вариант силите ни да не позволят да се справим. Една от причините в България да има около 16 000 бежанци, за разлика от 160 хил. през Македония, 110 хил. в Сърбия, много повече в Гърция е, че хората и тези, които им помагат знаят, че е много трудно да се мине през българска територия, – добави вътрешният министър пред депутатите.
Половината от удължената ограда по протежението на българо-турската граница трябва да бъде завършена до края на тази есен, прогнозира вицепремиерът Румяна Бъчварова. Вече са изградени около 20 км. от съоръжението, което трябва да обхваща близо 130 км. Тя обясни,че в него ще бъдат направени специални отвори, през които ще може да се минава, като целта е да се насочи имигрантският поток към граничните пунктове.
Държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента авторитетни личности със значими постижения в областта на културата, образованието и науката. Сред отличените са: Васил Василев - журналист и председател на Общобългарския..
Приходите от туризъм през зимния сезон ще нараснат с 30% спрямо 2019 г. и с 15% спрямо миналия основно заради инфлацията и повишеното ниво на туристическо предлагане, съобщи директорът на Института за анализи и прогнози на информационната среда в..
Най-голямата ледена пързалка на Балканския полуостров се намира в София. Новооткритият леден парк заема обща площ от 11 000 кв.м с ледено поле от 4000 кв.м. Три големи пързалки са свързани с широки алеи с дължина 800 м, а отделна ледена алея е..
В "България днес" на 4 декември говорим за българите в Словения и в Албания, отбелязваме..
Еврокомисията настоява за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на установеното огнище на чума във Велинград. В становище на Дирекция..
В четвъртък минималните температури ще са от 1 до 5°, в София 2°. Сутринта на места ще има намалена видимост. През деня ще е облачно. Първо в..