Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизборната ситуация потвърждава вече някои прогнози

Снимка: архив

До местните избори на 25 октомври остава по-малко от месец и половина. Регистрация поискаха 81 партии и 3 коалиции. В предишните през 2011 г. участваха по-малко формации – 73 партии и една коалиция.

Едновременно с местния вот ще има и национален референдум за избирателната система и впечатлението, че за някои партии той е второстепенен въпрос, се потвърждава от факта, че дни преди крайния срок за подаване на заявления за участие в информационно-разяснителната кампания за референдума това бяха направили само 12 формации. Голямата разлика между интереса за участие в местните избори и този за участие в агитационната кампания за референдума е достойна за отделен коментар. За референдума ЦИК засега е определила 307 места  за гласуване в 47 държави, като най-много заявления за разкриване на секции са постъпили от САЩ – 107. Опасенията на външното министерство от нисък интерес за участие и затруднения при попълването на секционните избирателни комисии още нямат потвърждение, но нямат и опровержение.

Два дни преди да изтече срокът, Реформаторският блок подаде заявление за регистрация като единна сила. Това сложи край на спекулациите за непреодолими вътрешни противоречия в дясната коалиция и потвърди очакванията за по-добро представяне на десните формации, отколкото през 2011 г.

Оправдаха се и предположенията за остри противоречия  в лявото пространство. БСП се оказа с двама кандидати за кмет на София, след като депутатът й Георги Кадиев обяви, че и той е претендент за поста, наред с официалния кандидат Михаил Мирчев. Разединението в София е симптоматично и изключването на Кадиев от парламентарната група на социалистите едва ли ще предотврати подобни случаи другаде в страната. Остават валидни прогнозите за отлив на досегашни кметове социалисти в посока на партията, създадена около бившия президент и соцлидер Георги Първанов – АБВ. Самите социалисти признават, че партията им не е в добра кондиция и ще се бори за запазване, а не за увеличаване на сегашното си влияние.

Оказа се, че между двата местни вота в някои села, където преди е имало избирателни секции, броят на избирателите е паднал под минимума за поставяне на урна. Има села със само един избирател, докато в някои градски райони максималният брой избиратели за откриване на една секция – 1000 души, е надхвърлен. За месец и половина до датата на изборите ще се случат още любопитни неща. Вероятно сегашните местни избори ще са доста по-различни от тези през 2011 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Подготвят се стандарти за качество и оценка на обучението в градините и яслените групи

Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма разработен стандарт за качество. Създаването му е задача на Министерството на науката и образованието, която би..

публикувано на 13.01.25 в 09:25

Национален форум търси решения за независим изборен процес

Национална кръгла маса на тема "Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България" ще се проведе днес в София по инициатива на гражданската платформа "Будители". На форума организаторите ще поставят на дневен ред..

публикувано на 13.01.25 в 06:00

Застудяване и валежи от сняг в понеделник

Метеорологичната обстановка в южната половина от страната остава усложнена. С временни прекъсвания, снеговалежът ще продължи, прогнозират синоптиците от НИМХ. Значителни ще бъдат валежите от сняг в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби – в..

публикувано на 12.01.25 в 18:30