Българска енергийна борса започва работа през декември месец тази година. Това стана ясно на организирана среща, която имаше за цел да запознае потенциалните участници с принципите на работа на борсата.
Българска независима енергийна борса е дъщерно дружество на Българския енергиен холдинг (БЕХ), чиято основна дейност е организиране на борсов пазар в областта на енергетиката и продуктите от електропотреблението – електричество, въглища, природен газ и т.н.
Въпреки че от няколко месеца се очаква стартирането на проекта, чак сега той е готов да започне. Според експерти от този сектор, в основата на забавянето стои желанието да се защитят родните производители на ток и вътрешния електроенергиен пазар. Първоначално най-вероятно ще се търгува енергия от АЕЦ „Козлодуй”, ТЕЦ „Марица-изток 2” и водноелектрическите централи на Националната електрическа компания. Преговорите с тези компании все още продължават. Борсата дава възможност за обединение със съседни пазари, например Турция. Регистрираните енергийни търговци ще могат да купуват и препродават в рамките на един ден напред. Битовите потребители ще могат да излязат на свободния пазар през месец март 2016 г.
За либерализацията на пазара и цените коментира Константин Константинов, изпълнителен директор на „Българска независима енергийна борса” (БНЕБ):
Относно либерализацията на пазара – енергийната борса ще даде единствено референтна пазарна цена. За всички ще бъде ясно по какъв прозрачен и недискриминационен начин е определена тя. Пазарната цена ще бъде определена единствено от количествата на търсенето и предлагането. Затова се разчита, че тази цена е реална.
Според участниците в срещата най-ценното на либерализирания пазар е, че насърчава конкуренцията и дава възможност на потребителя да избира. Постепенно и битовите потребители ще могат да се възползват, а това е възможно да подобри качеството на предлаганата услуга.
Дали ще бъдат направени промени и какви при отварянето на борсата коментира Константинов:
Промени в закона за енергетиката, за да започнем да работим, не са ни нужни в момента. Единствените промени включват задълженията на преносните оператори и разпределителните оператори да купуват така наречените загуби по мрежата, през борсовата платформа. Това би увеличило нашата ликвидност, бизнес и финансово състояние. Промени в правилата за търговия с електрическа енергия са задължителни. Имаме уверение от експертите на държавния регулатор, че това ще се случи в рамките на месец-месец и няколко седмици.
Експертите не достигнаха до консенсус по въпроса как би повлияла борсата върху цените на тока. Антон Иванов от Българския минен и енергиен форум изрази мнение, че не е задължително отварянето на пазара да доведе до поскъпване на тока.
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от Българско дружество за защита на птиците в зона "Комплекс Мандра-Пода" по "Натура 2000" край..
Нови три области - Габрово, Монтана и Кюстендил, обявяват грипна епидемия от сряда – 29 януари. В Пловдив и Варна удължават действието на вече въведените ограничения, като от 29 януари до 4 февруари ще бъде преустановен и присъственият учебен..
Посолството на България в Стокхолм е в контакт с компетентните шведски власти и активно следи развитието на случая. Това съобщиха за БТА от Министерството на външните работи по повод на информацията от шведската прокуратура за задържането на..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..