Малцина са тези, които знаят, че Историческият музей в Исперих участва със свои артефакти в рамките на изложбата „Епопея на тракийските царе – Археологически находки от България” от 16 април до 20 юли 2015 г., която премина при изключителен успех. С какво музеят в Исперих бе предпочетен сред други претенденти от страната? На този въпрос отговаря неговият директор Боряна Матева:
Музеят в Исперих беше избран както всички останали музеи – от комисия, командирована от Лувъра, придружена от български специалисти от Археологическия институт при БАН и от СУ „Св. Климент Охридски“. Те подбраха предмети, които да представят в своята експозиция. За съжаление, не избраха най-представителните ни съдове и експонати от благородни метали, но се спряха на една пълна колекция от занаятчийски инструменти от тракийския град Хелис. Естествено, за нас това е от голямо значение, защото нашият резерват „Сборяново” и тракийската царска гробница са представителните обекти за тази култура.
Историческият музей в Исперих разполага с постоянна експозиция, с етнографска къща, с вятърна мелница в село Белинци, а също и със Свещарската гробница – паметник на ЮНЕСКО. Музеят има много богат празничен календар. Специално за Майските празници на изкуствата се подреждат изложби, представят се книги и техните автори. Програмата е свързана с Деня на музеите 18 май и Европейската нощ на музеите.
Втората група големи мероприятия са Дните на културно-историческото наследство на община Исперих – посочва Боряна Матева. – Те започнаха на 28 септември и продължават до 9 октомври. Както винаги, първата седмица е с лекции, беседи. Имаме работилница, наречена „Красота”, в която се работи с царевична шума, както и археологическа изложба, която остава до края на октомври. Втората седмица се провежда „Панаирът на царевицата”.Тази година той се провежда за 11-и път и ние се надяваме, че отново ще има голяма посещаемост. В него са включени кулинарни и етнографски изложби. Както и стари игри, свързани с царевицата, в които участват децата. Популярно сред учениците е първенството „Царевичен футбол”.
В програмата на Историческия музей в Исперих проявите, насочени към подрастващите, заемат специално място. Ето какво разказва Боряна Матева:
Обикновено в началото на учебната година ние правим програма за работа с ученици и училища, която разпространяваме във всички училища в общината. В нея предлагаме лекции и лектор по определена тема. В „Къщата на баба Марта” с малчуганите правим мартенички, рисуваме яйца за Великден, за Нова година правим сурвачки. Защо работим толкова с децата и включваме ученици в нашите прояви? Защото те са основните посетители в градските музеи. Ние се стремим да удовлетворим любопитството им. Направили сме всичко възможно да ги свържем с по-възрастни хора, които доброволно се включват в мероприятията, за да им покажат интересни неща и да ги запознаят с традициите. Оказва се, че подобни дейности имат голям успех и се приемат с интерес.
Световноизвестният анимационен режисьор Теодор Ушев отново гостува в НАТФИЗ, съобщиха във "Фейсбук" от учебното заведение. На 29 януари от 18.00 ч. в Голяма кинозала на НАТФИЗ ще се състои прожекцията на игралния филм "φ1.618", а след това ще има..
Фестивалът Sofia MENAR представя филми, посветени на изкуството, в селекция, озаглавена MENARt (MENAR+Art), съобщава БТА. На 25 януари, в Дома на киното, режисьорът Маркус Шмид лично ще представи филма си "Мали 70". След прожекцията той..
Българският филм "Не затваряй очи" е отличен с пет награди на Christian Film Festival в САЩ, съобщи БТА, като се позова на продуцентите. Продукцията е отличена за най-добър пълнометражен филм, за най-добър продуцент - Богдан Дарев, за най-добър актьор -..
Световноизвестният анимационен режисьор Теодор Ушев отново гостува в НАТФИЗ, съобщиха във "Фейсбук" от учебното заведение. На 29 януари от 18.00 ч. в..