Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чужди самолети ще охраняват родното небе?

БНР Новини
Снимка: БУЛФОТО

Едно събитие през седмицата предизвика хвърляне на оставки, искане на оставки, оттегляне на оставки. Това събитие са обявените от Военното министерство проектопромени в Закона за отбраната, според които „охраната на въздушното пространство на Република България се осъществява от Българската армия самостоятелно или съвместно с въоръжени сили на съюзнически държави”. Веднага последваха реакции толкоз бурни, сякаш това предложение е едва ли не факт. Заговори се за загуба на суверенитет, за турски самолети в българското небе по линия на НАТО. От БСП и „Атака” опозиционно поискаха оставката на военния министър Ненчев. Оставка обаче подаде командващият ВВС ген. Румен Радев. Там трябва да търсим и отговора на въпроса „Защо?” и на какво се дължи мизерията във военната ни авиация? Премиерът Борисов попита това генерала, а той изложи мотивите си, а именно:

- броят изправни изтребители за носене на бойно дежурство по Air Policing и за водене на летателна подготовка е крайно недостатъчен

- броят на подготвените летци намалява и те летят опасно малко, което не само силно увеличава вероятността от допускане на тежки летателни произшествия, но и води до невъзможност за подготовка на млад летателен състав, свърхнатоварване и застаряване

- поетите като ангажимент срокове от ръководството на Министерството на отбраната за сключване на договори за ремонт и доставки за самолетите МиГ-29 не са изпълнени и остават неясни във времето

- разработеният от ръководения от него екип проект за придобиване на нов боен самолет с обоснована конкретна програма не е внесен за обсъждане в Министерски съвет, въпреки поетия ангажимент

- при цялата тежка ситуация полетите допълнително се ограничават месеци наред поради липса на гориво

Премиерът чу това и обеща 40 милиона евро веднага за най-неотложните нужди на ВВС и убеди генерал Радев да оттегли оставката си.

Но България продължава да е изправена пред опасността да не може да пази сама небето си, тъй като разчита на старите съветски изтребители МиГ-29, от които само четири имат летателен ресурс, а до средата на следващата година – ще останат само два. Управляващите не успяха да се разберат с руснаците да продължат поддръжката им и възнамеряват да възложат ремонта им на Полша. Според Москва обаче поляците нямат необходимия лиценз и подобен договор не може да има. Освен това в хазната ги няма онези 500 милиона евро, които военният министър иска, за да купи нови самолети, произведени в натовски страни. Затова ще трябва да свикваме с мисълта, че чуждите самолети в родното небе не са вражески, а съюзнически, сиреч – братски, както по времето на Варшавския договор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Cambridge Day 2025 събира в София преподаватели по английски от страната и чужбина

Cambridge Day 2025 - едно от водещите събития за учители по английски език в Югоизточна Европа, се провежда днес в столичния хотел "Балкан".  За 19-а поредна година конференцията, организирана от издателството "Клет България", събира експерти и..

публикувано на 26.04.25 в 08:00

Стартира Black Sea Route - велотур от Констанца до Резово

Груповият велосипеден тур по туристическия маршрут "Черноморски път" Black Sea Route Epic 2025 стартира днес. Група от над 30 велосипедисти ще премине за десет дни по крайбрежните горски, полски, каменисти и песъчливи пътеки от центъра на най-големия..

публикувано на 26.04.25 в 07:00
Папа Франциск и Росен Желязков

Росен Желязков е начело на българската делегация на погребението на папа Франциск

Премиерът Росен Желязков оглавява българската делегация за участие в траурната церемония за погребението на папа Франциск днес в Рим, Италия, съобщиха от пресслужбата на кабинета. В състава на делегацията са още вицепремиерът и министър на транспорта и..

публикувано на 26.04.25 в 06:00