Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Референдумът и българите по света

БНР Новини
Снимка: mfa.bg

След Освобождението на България от Османско владичество през 1878-а, суверенът бе питан само пет пъти. Последният – на 25 октомври, когато за първи път гласуваха и българите по света. За нашите сънародници бяха открити 294 избирателни секции в общо 45 държави. По данни на МВнР общият брой на гласувалите е 26 939. Дистанционното гласуване по интернет бе подкрепено от 92,12 на сто от българите в чужбина. Най-много са гласувалите във Великобритания – 4875, в Германия – 3836, в Испания – 3098, а във Франция – 1019.Българите упражниха правото си на глас и в Гърция, където 1159 подадоха своя вот, а в Турция – 222-ма.

Как българите по света коментират своето участие в референдума?

Десислава Христова живее в Лондон, от няколко години се занимава с избори в чужбина, работи в неправителствения сектор, член на Инициативния комитет „Гласувай без граници“. Най-много са гласувалите наши сънародници във Великобритания, само в Лондон те са 2379.

За съжаление не можахме да постигнем мобилизацията, която очаквахме от миналата година, но това е една добра активност, споделя тя. Постигнахме положителен отговор над 96%. До голяма степен кампанията в чужбина е функция на това, което се случи в България, но ние положихме усилия, използвайки и социалните мрежи, и различни медии, за да достигнем до максимален брой хора.



Димитър ИвановДимитър Иванов живее в Швейцария. Той също е член на Инициативния комитет „Гласувай без граници“.Секцията в Цюрих е сред тези с най-много гласували наши сънародници на референдума – 304. От Димитър Иванов научихме, че не е имало опашки и гласуването е протекло много спокойно заради стройната организация. Той остро поставя проблема за трудностите при смяна на българските документи с изтекъл срок.




Ива Михайлова-Беличка и Нина ГосподиноваИва Михайлова-Беличка и Нина Господинова живеят в Канада. Ива е президент на Културен център „Зорница“ в Монреал, а Нина е юрист. И двете са участвали в Секционна избирателна комисия – Нина като председател, а Ива – като секретар. Специално за референдума в Канада са открити три нови секции. Те са много благодарни на Димитър Иванов от Швейцария и на Любомир Гаврилов от Франция за огромното съдействие, което ни им оказаха при откриването на втора изборна секция в културен център „Зорница“-Монреал. Ива и Нина споделят, че независимо от резервите на някои наши сънародници, те са се убедили в ентусиазма на българите. В тяхната секция са гласували и възрастни, и млади. Една жена е дошла от град Квебек, който е на близо 3 часа път от Монреал.




Роберт Манолов

В САЩ са гласували общо 3592 български граждани. В Консулски окръг Чикаго, където е най-многолюдната българска общност, са гласували 975. 250 са българите, които живеят в Батон Руж, щата Луизиана. Сред тях е Роберт Манолов. Той споделя, че на празници повече от половината наши сънародници се събират. Изборите за тях са също празник, така е било и с референдума. Роберт Манолов разказва за проведения референдум, за проблемите, с които се сблъскват българите там.




Още един поглед към приключилия референдум. Той е на проф. Любомир Гаврилов от Франция. Професорът от години е пристрастен към изборите, които се провеждат в чужбина и има енциклопедични познания по изборното законодателство. Той коментира резултатите от гласуването и остро поставя въпроса за финансовите измерения на референдума в чужбина. За пореден път припомня как могат да бъдат спестени парите на данъкоплатците.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Служебният премиер заяви, че няма да има нови преговори със Скопие

"Не смятам, че тонът, който напоследък използва Северна Македония, ще ѝ помогне да стане държава от ЕС. Не става и въпрос за някакви нови преговори. Направихме достатъчно компромиси с националната си идентичност и те просто трябва да спазват изискванията..

публикувано на 20.09.24 в 12:56

Откриха втора погребана римска статуя в Хераклея Синтика

Български археолози откриха втора статуя в големия канал за отходни води на античния град Хераклея Синтика. Към 11 ч. на 20 септември археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински се натъкнаха на още една мраморна скулптура близо до мястото в..

публикувано на 20.09.24 в 11:50
Служебният министър на електронното управление Валентин Мундров

Изтеглиха номерата на машините, за да бъдат удостоверени за вота на 27 октомври

Вярвам, че когато всичко се случва пред очите на обществото, публично и открито, съмненията за каквито и да е манипулации отпадат. Това заяви служебният министър на електронното управление Валентин Мундров в Министерството на електронното управление,..

публикувано на 20.09.24 в 11:48