През седмицата външният министър Даниел Митов взе участие в заседанието на Комитета на министрите на Съвета на Европа (СЕ) в Страсбург. По време на срещата първият ни дипломат прие от босненския си колега Игор Црнадак ротационното председателство на Комитета за периода ноември 2015 г. – май 2016 г., като това е второто председателство на България след приемането й в СЕ през 1992 г.
Съветът на Европа е политическа международна организация на страните от т. нар. „Голяма Европа“, които са 47 на брой с 800 милиона души население. Тя е самостоятелен орган, съществуващ отделно от Европейския съюз, но за разлика от него няма правомощия да създава закони. Организацията обаче работи за европейската интеграция, като насърчава сътрудничеството между всички държави в Европа в областта на правото, човешките права, демократичното развитие и културното сътрудничество. Имайки предвид тази обща рамка, в своето изказване пред Съвета министър Митов представи приоритетите и програмата на българското председателство, като посочи, че те са съобразени с актуалните политически процеси, оказващи влияние върху сигурността в Европа. Гарантирането на правата на детето е сред водещите приоритети на Република България, утвърдени от Националния координационен механизъм по правата на човека, подчерта в изказването си министърът. Той акцентира върху предвидените инициативи, свързани с достъпа до култура, подпомагане на процеса на социална интеграция и намаляване на рисковете от прояви на расизъм и ксенофобия. Българският първи дипломат посочи, че във фокуса на председателството ще бъдат още медийната независимост и свободата на словото като основополагащи елементи на демократичното общество. Укрепването и пълното прилагане на основните права и свободи изискват общи и координирани усилия за да се справим с настоящите икономически, социални и политически предизвикателства в Европа, коментира българският външен министър. Макар и не в прав текст, дали той нямаше предвид справянето с най-големия за Европа проблем в момента – мигрантския?
От 9 януари 2025 г. всеки пътуващ, който иска да достигне до Терминал 2 на летище София с автомобил ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Това съобщи операторът на летището СОФ Кънект. Новата система..
Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ. При новородените през изминалата година най-популярно за..
В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова; За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
От 2 януари Българската народна банка пуска в обращение златни възпоменателни монети на тема "Св. Богородица - Златна ябълка". Монетите са с номинали 10,..