Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България пое председателството на Съвета на Европа

Снимка: mfa.bg

През седмицата външният министър Даниел Митов взе участие в заседанието на Комитета на министрите на Съвета на Европа (СЕ) в Страсбург. По време на срещата първият ни дипломат прие от босненския си колега Игор Црнадак ротационното председателство на Комитета за периода ноември 2015 г. – май 2016 г., като това е второто председателство на България след приемането й в СЕ през 1992 г.

Съветът на Европа е политическа международна организация на страните от т. нар. „Голяма Европа“, които са 47 на брой с 800 милиона души население. Тя е самостоятелен орган, съществуващ отделно от Европейския съюз, но за разлика от него няма правомощия да създава закони. Организацията обаче работи за европейската интеграция, като насърчава сътрудничеството между всички държави в Европа в областта на правото, човешките права, демократичното развитие и културното сътрудничество. Имайки предвид тази обща рамка, в своето изказване пред Съвета министър Митов представи приоритетите и програмата на българското председателство, като посочи, че те са съобразени с актуалните политически процеси, оказващи влияние върху сигурността в Европа. Гарантирането на правата на детето е сред водещите приоритети на Република България, утвърдени от Националния координационен механизъм по правата на човека, подчерта в изказването си министърът. Той акцентира върху предвидените инициативи, свързани с достъпа до култура, подпомагане на процеса на социална интеграция и намаляване на рисковете от прояви на расизъм и ксенофобия. Българският първи дипломат посочи, че във фокуса на председателството ще бъдат още медийната независимост и свободата на словото като основополагащи елементи на демократичното общество. Укрепването и пълното прилагане на основните права и свободи изискват общи и координирани усилия за да се справим с настоящите икономически, социални и политически предизвикателства в Европа, коментира българският външен министър. Макар и не в прав текст, дали той нямаше предвид справянето с най-големия за Европа проблем в момента – мигрантския?



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

До 11 юни може да се кандидатства по програмата за трансгранично сътрудничество България – Сърбия

Условията за финансиране на проекти по първия приоритет на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия бяха представени на информационен ден в Кюстендил. Представителите на малки и средни предприятия от областите Видин, Монтана,..

публикувано на 25.04.25 в 12:32
Росен Желязков

Премиерът не иска обвързване на казуса Рудозем – Ксанти с цялостните гръцко-български отношения

"Ще настояваме пътят Рудозем - Ксанти да се отвори за експлоатация най-късно следващата година", заяви в Чепеларе премиерът Росен Желязков. Той уточни, че от българска страна са готови и пунктът, и пътят, като се очаква от гръцка страна да се даде зелена..

публикувано на 25.04.25 в 10:36

По съседски: Събития с балкански адрес

Студенти блокираха входовете на Радиото и телевизията на Сърбия Студенти и граждани вече 12 дни блокират входовете на Националното радио и телевизия на Сърбия (RTS) в знак на протест срещу начина, по който националната медия отразява..

публикувано на 25.04.25 в 10:20