През изтеклата седмица две български делегации посетиха държави от Средния и Далечния Изток. Премиерът Бойко Борисов с няколко министри бе в Китай, а министърът на туризма, Николина Ангелкова, посети Индия. И в двете държави разговорите потвърдиха растящия интерес на България към техния потенциал като туристически пазари. В Китай премиерът Борисов изброи сред приоритетите на правителството и стимулирането на туристическия обмен. Пак той, преди месец в София, разговаря за увеличаване на броя на китайските туристи в България с външния министър на Пекин Ван И. Честото споменаване на бранша в двустранните разговори има своите основания. Миналата година България е била посетена от около 16 хиляди китайски туристи, но макар броят да е скромен, той бележи ръст от 13% спрямо 2013 г. За тази година се очаква ръст от 30%, а двете страни не изключват в скоро време броят туристическите посещения на китайци в България да надхвърли 200 хиляди. С оглед на това се проучват възможности за създаване на Българо-китайска туристическа камара, а с Румъния, Гърция, Турция, Македония, Сърбия и Чехия се обмислят съвместни туристически продукти за привличане на китайски туристи. По подобен начин стоят нещата и в туристическия обмен с Индия. С нея, както и с Китай, туристическият обмен е скромен, но расте бързо и е многообещаващ. В Делхи, с индийския държавен министър на културата, туризма и гражданската авиация Махеш Шарма, министър Ангелкова се договори до месеци да бъдат набелязани мерки за насърчаване на туристическия поток, съвместно с представители на най-големите индийски фирми в бранша. Очертава се откриване на директна авиолиния, която да свързва София с Делхи, Мумбай, Калкута и Амритсар и да съдейства за сериозен пробив на индийския туристически пазар. Обмисля се възможността България да стане авиационен център, от който индийски туристи лесно да стигат до дестинации в Западна Европа и САЩ. Нови развития се наблюдават и в туристическото сътрудничество с Япония, определяна от България като стратегически туристически пазар. Скоро в Токио трябва да бъде открит български информационен туристически център. Към развитието на връзките с туристическите пазари на Далечния Изток източни пазари българското правителство подхожда с разбирането, че именно те са бъдещето на туризма и си заслужава, както твърди министърът на туризма Николина Ангелкова, основите на връзките с тях да бъдат изградени сега, за да може след време да берем по-добри плодове от там.
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е една от най-мащабните кукерски прояви в цялата страна. През двата почивни дни в града ще..
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..