Връзка между научната илюстрация и малката пластика създават двама млади автори в съвместна експозиция, посветена на животните. Илюстраторът Милена Радева и скулпторът Илия Бояров създават изложбата „Анималия” като „3D енциклопедия”, в която по творчески начин съчетават 25 научни илюстрации и 22 животински миниатюри, направени от бронз.
Решихме да представим този своеобразен диалог между акварел и бронз и в други градове, освен в София, защото вярваме, че странната на пръв поглед връзка между илюстрацията в по-голям от стандартния размер и реалистичната скулптура в малък мащаб ще предложи на всеки посетител да открие нещо специално за себе си, споделя Милена Радева, автор на илюстрациите. Тя е завършила Националната художествена академия със специалност „Книга и печатна графика”. От студентските си години работи като илюстратор и може да се похвали с редица успехи. Нейни илюстрации към книги има издадени в САЩ, Австралия, Норвегия, Англия, Сингапур и България.
Работата по самата изложба започна през март 2014 г. Идеята беше на Илия Бояров. И за двама ни всеки проект е свързан с нова емоция и предизвикателства. В моите работи, представени в изложбата, има тънка граница между изкуство и наука. Опитвах се да избягам от строгата научна илюстрация, затова решихме да сме максимално верни към животните, които представяме. В същото време сме се опитали да придадем артистичност на представените изображения. Търсим по-различна гледна точка към животните, показваме ги в движение, с някоя тяхна характерна особеност, която е малко позната на хората. За да подготвим изложбата, проведохме проучване, прочетохме десетки научни книги, гледахме филми и снимки на животни. Това беше най-тежката работа, защото не сме зоолози, никога не сме работили в тази сфера и трябваше да сме максимално искрени в творбите си, а не да си измисляме нещо, което го няма в природата. До този момент „Анималия“ бе представена в 10 града на страната и навсякъде се радваше на голям интерес от страна на публиката. През настоящия месец започваме работа върху следващия общ проект, наречен „Анималия Авес – застрашените птици в България”. Иска ни се не просто да сме чували за застрашените видове, а да можем да се запознаем отблизо с тях. Ние малко знаем как изглеждат, как живеят и защо са застрашени от изчезване. Такава ще е целта ни, да ги покажем нагледно и да ги опознаем, както ние, така и публиката. В момента сме в период на проучване и търсене на подкрепа и финансиране, защото първата изложба направихме изцяло с нашия ентусиазъм и с помощта на приятели, но срещахме и много трудности, разказва художникът-илюстратор Милена Радева.
С малките си пластики от бронз, изобразяващи например бяла котка и бял кон, Илия Бояров предизвиква възхищението на публиката. Познава и използва всички свойствата на метала, за да придаде цвят и нюанси на животинските скулптури. Поставил е лупа до произведенията, защото миниатюрните детайли доказват високата класа в работата му. Илия Бояров също е завършил Националната художествена академия. За себе си казва, че е скулптор по образование и призвание, а в момента е преподавател в Гимназията за приложни изкуства в София.
Моето послание чрез изложбата „Анималия“ е към човека – да го накарам повече да се вглежда около себе си, а не да се съсредоточава върху собствения си материален свят. Да се опита в ежедневието си да се доближи до човешката си същност чрез срещи с природата. Светът около нас е изпълнен с красиви послания и ние трябва да ги преоткриваме – споделя скулпторът Илия Бояров.
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на..