Известният български етнограф Ангел Гоев в продължение на повече от 45 години се занимава с изследването на народните вярвания и представи, особено в тяхната магическа част. Винаги с огромен интерес преминават изложбите на амулети и талисмани, изработвани от него. Знания за направата им той черпи от народните представи, предавани от поколение на поколение, както и от археологическите данни и древните писания. Попитахме го защо, според него, и днес, повече от 12 века след приемането на християнството, немалко българи, смятащи себе си за религиозни, търсят решение на проблемите си в магията и народните обреди.
Това време, което назовахте, е съвсем малка част от историята на човечеството. Християнството е една сравнително късна религия. Двете хиляди години, през които тя съществува, е много кратък период на фона на общочовешката история. Още с появата си като мислещо същество човек попада в една силно агресивна среда. Той е населил света около себе си с различни свръхестествени митологични, демонични същества, уроки, магии, завист, лошавини, и е трябвало още от най-дълбока древност да се опълчи срещу тях, тъй като те са много по-силни от него, според тогавашните вярвания. За да се предпази, той е трябвало да изгради една магическа защитна система. Още като първобитно същество, той започва да използва магията за своите цели – като защита, или за въздействие върху заобикалящия го свят. Едва много по-късно, когато се появява християнството, се подема упорита борба срещу тъй наречените езически вярвания и представи. Но те са вкоренени много дълбоко назад във времето, и на християнството не му се удава да ги изкорени. Така и до днес представите за магическото въздействие към света са живи в народните вярвания, но разбира се, не във всички слоеве на населението, – обяснява доц. д-р Ангел Гоев.
Целта на амулетите и талисманите, така наречените предмети на силата, е да прогонват злото и да носят добро. Амулетът е предимно пазител, а талисманът не само предпазва, но и носи добро във всяко едно начинание. При изготвянето на амулетите огромно значение има използваният материал – камък, кост, но най-вече дърво, в което още от дълбока древност народът влага магическо съдържание. Амулетите и талисманите се приготвят от различни видове дървесина – глог, дрян и др., от различни техни части – от долния или горния край на короната, от стеблото или корените. Значение има мястото, на което е расло дървото – срещу изгрева или залеза, както и частта от денонощието, през която е взето клончето. Ето и още нещо много важно:
Всеки амулет се прави в единичен екземпляр. Не бива да се повтаря така, както няма двама еднакви човека. Изискванията за изготвянето на амулета за един определен човек – неговата големина, форма, от какъв материал и кога той да бъде получен, се определят чрез сложни изчисления, зависещи от естеството на конкретния човек и предназначението на амулета. Амулетите биват два основни вида. За персонификацията на един амулет при изготвянето му са от значение данни като трите имена, дата на раждане, времето в денонощието, когато е роден човекът. Вторият вид са амулетите, които се изготвят предварително и като ничии. Тогава, както е казал народът, те трябва „да ви грабнат окото”, т.е. да ви привлекат. Иначе казано, амулетът сам си избира човека или човекът сам си избира амулета. Амулетът преминава през множество обреди – с огън, вода, билки и наричания. Едва след това той става персонален за човека, за когото е предназначен, или който си го хареса, – уточнява доц. Гоев.
Има ли възможност при използването на амулет или талисман, който не е предназначен за нас, да се получи обратният ефект и да се отприщят някакви зли сили?
Не! – категоричен е доц. д-р Ангел Гоев. – Според народните представи не може, защото амулетите се правят за добро или конкретна положителна цел. Ако не бъдат спазени стриктно народните предписания при изработката на амулета или талисмана и се направи грешка, той остава една обикновена вещ, която не оказва въздействие. Но няма начин да носи негативна характеристика. Има случаи, когато амулетите се правят за конкретна цел. А когато целта е изпълнена, амулетът остава просто един предмет. Има случаи, когато след като изпълни предназначението си, амулетът или талисманът по мистериозен начин изчезва.
Министърът на външните работи на България Георг Георгиев проведе двустранна работна среща с британския външен министър Дейвид Лами в рамките на еднодневно работно посещение в Лондон по покана на британската страна. Двамата министри обсъдиха..
Делът на държавния дълг на страните от ЕС спрямо брутния им вътрешен продукт се повишава до 81,8% в края на първото тримесечие на 2025 г. спрямо 81% в края на четвъртото тримесечие на 2024 г. Това показват най-новите данни на европейската..
В "България днес" на 21 юли слушайте: 09:30 - Опасност от фалшиви пари! Как да ги различаваме? 20:07 - Първият Международен музикален фестивал "INTERNATIONAL MUSIC STARS SENZA FRONTIERE" ще бъде през септември в България 22:07 - Доц...
Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и..
Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди..
Най-големият международен граничен събор на Балканите в прохода "Кадъ Боаз" отново събра хиляди българи и сърби. Границата беше отворена в..