ЕС не престава да се занимава с бежанския проблем и на последното си заседание за 2015-а Европейският съвет разгледа план за евентуално нова структура за гранична охрана. В извънредни ситуации по външните граници на ЕС тази структура би могла да реагира със собствени ресурси и екипи, по свое усмотрение и без да се консултира със съответните държави. Идеята за обща гранична охрана се обсъжда вече над 15 години на високо равнище в ЕС, но без напредък заради възражения срещу преотстъпването на национални правомощия за охрана на границите. Сега обаче идеята е лансирана в безпрецедентна обстановка около бежанския натиск, при това по инициатива на големи държави като Германия и Франция, и има вероятност да се реализира след 6 месеца. Макар до реализацията да остава доста време, българската страна вече изрази някои предварителни виждания по въпроса.
Подкрепяйки идеята, премиерът Бойко Борисов коментира, че България се справя сама с миграционния натиск по границите си, но не е против, ако някои държави не успяват да го направят, други да им помогнат. България също не би била против бъдещата структура да е овластена да депортира нелегални мигранти. София и сега настоява, че немалка част от мигрантите, и особено напускалите родните си места по икономически причини, трябва да бъдат репатрирани. В Брюксел премиерът Борисов настоя, че тези, които търсят по-добър начин на живот, трябва да бъдат третирани като икономически мигранти и да търсят по друг начин прехраната си. Тезата си премиерът подкрепи и с аргумента, че всеки народ е длъжен да подреди страната си така, че да живее добре на своя територия и не може онова, което е изграждал години наред, да бъде ползвано от всеки, който поиска.
Същевременно обаче България е категорично против евентуално ограничаване на европейските фондове за държави, които приемат малко мигранти или се отказват да приемат такива. Аргументирайки това разбиране, Борисов подчерта, че София досега не е поставяла въпроса за стотиците милиони, които харчи за охраната на външните граници на ЕС и ги е охранявала с разбирането, че изпълнява свой дълг към всички останали. Впрочем, България и в момента е готова да приеме отредената й квота от над 1300 мигранти, но заинтересовани да се установят на нейна територия няма и не може да носи отговорност за това.
Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е една от най-мащабните кукерски прояви в цялата страна. През двата почивни дни в града ще..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и Добруджа дъждът ще е примесен със сняг. Ще духа умерен, в Дунавската равнина и временно силен вятър от..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над..