Премиерът Бойко Борисов хвърли истинска бомба със заявлението си, че се надява тази година ръстът на БВП да достигне 4,5%. Реализъм или розови очила прозират зад тази надежда? Всъщност, изказана от устата на харизматичния Борисов, тя звучи по-скоро като указание за действие и като цел, която трябва да се достигне. Вицепремиерът по икономическата политика Томислав Дончев побърза да прегърне идеята, заяви, че в икономиката има потенциал, но призна все пак, че това е „висока цел”.
Според редица експерти и наблюдатели това e не само висока, но и прекалено амбициозна и нереалистична цел, особено на фона на официалната политика, водена досега, както и в контекста на факторите, които според министър-председателя биха довели до подобни зашеметяващи икономически висоти.
Според официалната политика, ръстът на Брутния вътрешен продукт през тази година се очаква да бъде 2,1%, с надежда за достигане на 3%. Също според официалната политика основната цел и задача пред страната е запазването на стабилността във всички области. Каквото и да означава това, със сигурност на може да става дума за такъв стопански възход, за какъвто настоява Бойко Борисов сега. Защото ръст от 4,5% в сравнение с предвидения 2,1% не може да бъде нищо друго освен „експлозия” на икономиката, при което, естествено, за никаква стабилност не може и дума да става. Експертите считат, че такъв ръст би разтърсил не само икономиката, но и цялата страна, а редица структури и отрасли ще се окажат неподготвени.
Коя е тази сила, която според премиера, ще запали фитила на икономическата бомба и ще изведе България на едно от челните места в света по икономически ръст? Вътрешното потребление, казва той. Но тук няма никакви сериозни признаци за протичащи или предстоящи съществени промени. Напротив, тук цари лелеяната от Борисов стабилност. Стабилност на най-ниското възможно в Европа равнище, при което се потребява само това, без което е невъзможно физическото оцеляване, и то на възможно най-ниските цени, т.е. потребява се най-ниското качество. На хоризонта не се очертават нито увеличаване на възнагражденията в публичния сектор, нито на социалните плащания, нито на пенсиите и стипендиите, нито на помощите за бедните и слабите. Нищо, което би накарало българина изведнъж да започне да харчи два пъти повече, отколкото досега. Всъщност може да се каже, че по отношение на потреблението лозунгът за стабилност във всичко и навсякъде се изразява в замразяване на доходите и цените.
Преките чуждестранни инвестиции и евросубсидиите биха могли да бъдат фактор, който да дръпне в рамките на 1-2% икономиката напред, но признаци за предстоящи големи плащания и проекти няма. И тук също може да се говори за стабилност...
Бойко Борисов е особено пристрастен към народната любов и мечтае да бъде харесван от всички. А няма българин, който да не се зарадва, когато от най-високо място му обещават толкова хубави неща. Ако се случат – всички печелят, ако ли не – независещи от нас причини колкото искаш.
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева защити решението на новия вътрешен министър Даниел Митов да назначи Ивайло Иванов за началник на политическия си кабинет. Иванов беше освободен от поста главен секретар на МВР през 2021 г. от..
На границата с Турция трафикът е изключително интензивен на граничните контролно-пропускателни пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово" на изход за товарни автомобили, съобщават от "Гранична полиция" по данни към 6:00 часа тази сутрин. Временно..
В нощта между Йордановден и Ивановден по стар стил (19 и 20 януари) в северозападния град Кула ще бъде изпълнен традиционният ритуал "Къпачи". Той е единствен по рода си, а историята му надхвърля сто години. " Навремето са правили седенки и..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..
Най-запалените скиори вече могат да се спускат по снежните склонове на Рила и в тъмната част на зимния ден. Курортният комплекс "Мальовица" отваря нощното..
От печат излезе книгата "Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)" с автори проф. Петър Стоянович и..