В края на януари се очаква нов доклад на ЕК за мониторинга на България в областта на правосъдието и вътрешните работи. Често тези доклади от Механизма за контрол са предшествани от знакови акции срещу престъпността, понякога от знакови престъпления и от оживление в правосъдната система. Така е и сега.
От днес, 11 януари, влиза в сила решението на правителството за закриване на ключовата митница в Свиленград на границата с Турция. Структурите й са вече част от митниците на Бургас и Пловдив, и от 11 регионалните митници стават 10. Решението бе взето през декември м.г., след арест на повече от 30 митничари, уличени в приемане на подкупи, за да се сложи най-после край на системни корупционни практики. Закриването на митницата е знаково, защото се предвиждаше още при първия кабинет на Бойко Борисов, но стана през втория.
Впечатляващи действия срещу престъпността наблюдавахме и в други посоки. МВР и ДАНС неутрализираха организирана престъпна група, изтеглила от банки над 2 милиона евро в брой, чрез сложна схема за пране на пари. Със съдействие на европейски служби е било предотвратено изтегляне на други 5 милиона евро. Едновременно с акцията се проведе вътрешно прочистване в правоохранителните органи, при която за изнуда и отвличане бяха задържани двама служители на МВР и един агент на ДАНС.
Правозащитните действия щяха да са по-убедителни, ако за жалост тежки престъпления не бяха напомнили за „добрите стари времена“ на организираната престъпност. Във Варна бе убит бизнесменът Тинко Георгиев, собственик на хотели, водил съдебни спорове с именит престъпник, издирван от Интерпол. В София бе застрелян бизнесменът Веселин Стоименов, смятан за наследник на престъпния бос Георги Илиев и фактически ликвидатор на силовата групировка ВИС-2. Застреляха край София бизнесмена и основател на модна къща „Агресия” – Александър Антов. За разлика от други, Антов нямаше тъмни моменти в миналото си, бе уважавана фигура в модната индустрия и почтен човек, известен с благотворителната си дейност.
Вълнуващи събития има и в съдебната реформа. Нейната кулминация бяха приетите наскоро противоречиви промени в Конституцията относно Висшия съдебен съвет, заради които оставка подаде правосъдният министър Христо Иванов. Силно възмутен, председателят на Върховния касационен съд, Лозан Панов произнесе реч, за която етичната комисия във Висшия съдебен съвет днес обсъжда упреци срещу магистрата за недопустимо политизиране. Под въпросната реч, в подкрепа на която подписите си поставиха 145 съдии от цялата страна, висшият магистрат между другото заяви: Но както казва Рузвелт: "В политиката нищо не става случайно и, ако нещо се е случило, значи така е било замислено". Затова, ако за четвърт век демократично съществуване, държавата и обществото ни бяха поставени под пълен олигархичен контрол, значи така е било замислено. Ако през това време 2 млн. българи напуснаха страната, сред които и голяма част от цвета на нацията, значи така е било замислено. Ако тези, които останаха не вярват, че съдебната система е справедлива, не вярват, че партиите ги представляват, не вярват, че органите на реда ги защитават, не вярват, че данъците им работят за тях, не вярват на институциите, не вярват на медиите, значи така е било замислено. Ако гражданите не вярват на държавата и в това недоверие изключително благоприятно се развива статуквото, значи така е било замислено. Ако в едно отворено и свободно общество, за каквото ние се считаме на хартия, търсенето на истината го наричат преврат, значи така е било замислено. Ако само два дни преди това представителите на политическите сили спънаха конституционните промени, с което минираха съдебната реформа, значи така е било замислено."
Унищожителните оценки са произнесени не от друг, а от председателя на инстанцията, която осъществява върховен съдебен надзор за правилно прилагане на законите в страната, и вещаят сериозни критики в предстоящия доклад за напредъка на България в правосъдието и вътрешните работи. Ако критиките са наистина сериозни, това означава, че Механизмът за контрол ще продължи, и така става откакто мониторингът започна и няма да има изненада.
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския диктатор Тито, заради българското си самосъзнание. На церемония пред столичния храм “Света Неделя”..
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над..