Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимната сесия на парламента започва без общи приоритети и с нови разслоения

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

След близо месец коледна ваканция започна зимната сесия на парламента. От обичайните политически декларации на парламентарните групи и други изявления се видя, че дори партньорите в коалиционното правителство нямат общи приоритети. Към досегашната разпокъсаност на парламентарното пространство се добавиха и нови разделения.

Основни икономически приоритети на големия коалиционен партньор – ГЕРБ, през 2016 г. ще са либерализацията на енергийния пазар, проучванията за добив на газ и нефт в Черно море, повишаването на ефективността на разходите и оптималното усвояване на европейските средства. ГЕРБ ще дава предимство и на продължаването на съдебната реформа, подобряването на връзките между университетите и бизнеса и обвързването на университетските субсидии с качеството на даваното образование.

Четири от партиите на Реформаторския блок, които продължават да подкрепят правителството, посочиха като приоритети онези, които са включени в предложението им за анекс към коалиционното споразумение с ГЕРБ – ускоряването на реформите в правосъдието, образованието, здравеопазването, енергетиката, изборното законодателство и пенсионната система. От името на дясната коалиция „Реформаторски блок” бе заявено, че тя влиза единна в новия сезон, макар в парламентарната й група да има десет депутати в опозиция /от ДСБ и от гражданската квота/ и 13, които подкрепят правителството /от СДС, „Движение България на гражданите”, Народна партия „Свобода и достойнство”/. ДСБ обмисля как да създаде около себе си нов опозиционен блок.

Партиите, които досега осигуряваха парламентарна подкрепа на коалиционното правителство – АБВ и Патриотичен фронт, също обявиха различни цели. Приоритет за АБВ през тази сесия ще е справянето с демографската криза, а на Патриотичния фронт – облекчаването на тежките административни ограничения върху дейността на дребния и средния бизнес.

Различия се откроиха между двете основни опозиционни сили – БСП и ДПС. Социалистите ще се борят за социални решения като възстановяването на прогресивно облагане на доходите и диференциране на ДДС, което да облекчи разходите за отглеждане на деца и друг техен приоритет ще е „замяната на сегашния неолиберализъм с демократична и правова държава”. След драматичното отстраняване на председателя си Лютви Местан, ДПС се определи като независима, българска, системна, светска, демократична и евроатлантическа партия. Движението сметна за необходимо да заяви също, че ще продължи да бъде опозиционна сила, защото в управлението има крайни националистически елементи, които уязвяват евроатлантическия път на страната. По този начин ДПС косвено отхвърли прогнозите, че би могло да опита съюзяване с управлението. Тази хипотеза бе опровергана, впрочем, и от самия премиер и председател на ГЕРБ, Бойко Борисов.

Шестимата отцепници от ДПС заеха място на последния ред в парламентарната зала до досегашните петимата независими. Общият брой на независимите вече е достатъчен те да сформират, ако тека решат, нова парламентарна група. Така или иначе, към момента турският етнически електорат в България вече е представен както в управляващата коалиция, така и в опозицията и сред независимите.

Макар на зимната парламентарна сесия да се очертава като още по-фрагментирана и противоречива, темата за евентуални предсрочни избори отсъства от първата й сесия. Може би именно заради тази разпокъсаност, която не дава на политическите сили увереност, че на едни предсрочни избори биха запазили днешните си възможности и позиции. Някои експерти смятат, че към днешна дата шансове да се преборят самостоятелно за влизане в един нов парламент имат само управляващата ГЕРБ, БСП и ДПС. При тези обстоятелства, и през новия политически сезон ГЕРБ ще продължи да преследва целите си чрез т.нар. „плаващи мнозинства”, а едва ли тези мнозинства ще се превърнат в „плаващи пясъци”, каквато вероятност не изключи Реформаторския блок, защото партията на Борисов вече е доказала, че умее добре да лавира в мътни води.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кои са изобретенията със знак "Направено в Унгария"?

Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..

публикувано на 12.01.25 в 07:30

Ще е снежно, ще застудява и температурите ще са без дневен ход

В неделя  още през нощта синоптичната обстановка в страната ще се усложни. В Южна България, Предбалкана и Лудогорието ще има валежи от сняг. Значителни ще са количествата в Югозападна България и южните склонове на Родопите и ще се образува нова..

публикувано на 11.01.25 в 17:28
Многонационалната бойна група на НАТО демонстрира оперативни способности за водене на отбранителна операция на учебен полигон „Ново село“

През България НАТО ще разгърне сили за бързо реагиране на Балканите

НАТО ще разгърне 10 000 войници, 17 кораба, 20 самолета, 1500 бойни машини и артилерия в България, Румъния и Гърция по време на Steadfast Dart 2025. Това ще е най-голямото учение на Алианса за 2025 г. за разгръщане на формированията от Съюзните сили за..

публикувано на 11.01.25 в 15:16