Известният политолог и заклет рокаджия проф. Евгений Дайнов представи в литературния клуб на НДК „Перото” сборника си с разкази „Началото на прехода. Записки по революцията (1989-1996)”. Това е втората част от трилогия, посветена на близката ни история. За нея професорът разказва от първо лице, единствено число.
Аз съм писал книгата като уличник, като участник в събитията на паважа. И това е един вид свидетелска история – каквото ми се е случвало на мен, в каквото съм участвал: подпалването на Партийния дом и всякакви такива неща…Каквото съм видял, съм го описал, без да правя особени изводи. Изводите могат да си направят читателите.
Според Евгений Дайнов книгата е оптимистична. В крайна сметка в България нещата се случват, макар бавно и непоследователно, важното е обаче, че това често става по забавен начин. Тази книга е за забавление, тя не е за тежки политически мисли, отбелязва той.
Революциите отдавна не са онова, което бяха – ще щурмуваме Бастилията, ще я запалим и след това да дойде някой диктатор като Наполеон. Революциите в края на ХХ, началото на ХХІ век са мирни, не винаги свършват с успех, но в 1989 година Източна Европа се освободи чрез тях. Друг е въпросът, че доста народи от Източна Европа си свършиха работата с една такава революция през 1989-90 г. Но тъй като ние, българите, сме половинчати и непоследователни, а и доста боязливи, на нас периодически ни се налага да минаваме през революционни епизоди. Революционен епизод последно имахме в 2013 година – протестите срещу кабинета Орешарски. А сега влизаме в 2016-та, в която също ще има поредица от такива епизоди, защото пак има несвършена работа в България.
Говорейки за революция, Евгений Дайнов подчертава, че не става дума за някаква завършена история. Революцията ще продължи и когато нас ни няма. Защото новата генерация – поколението на прехода, вече е в силите си. Книгата има и друго послание: не е задължително сериозните неща да са скучни и неразбираеми. Те могат да бъдат шарени, усмихнати. Революцията е представление, приключение и купон в крайна сметка. Тя е такъв изблик на свобода и достойнство, че ако не е радостно и шумно, значи нещо не е наред, отбелязва политологът.
Моята гледна точка е на една прашинка в революцията – казва Евгений Дайнов. – Това е разказ отдолу нагоре. А долу е най-интересно. Като погледнеш нагоре, виждаш синьото небе.
В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..
В събота облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна и главно в централните и източните райони от Северна България ще има слаби превалявания от сняг. Разкъсвания на облачността ще има през деня над Западна България. Ще духа слаб, по..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..