На срещата си в Прага Вишеградската четворка отстъпи от своето радикално настояване за бързо изграждане на „резервна гранична система” в България и Македония, която да възпре бежанския натиск откъм Гърция. В заключителен документ на форума четворката в дипломатичен тон призна, че има опасност от нови разделителни линии в Европа и иска ЕС да бъде мощен. Вероятно отстъпката бе направена под натиск на Германия, която според словашкия премиер Роберт Фицо преди форума в Прага е поставила остро по дипломатически канали въпроса как Вишеградската група, България и Македония се осмеляват да обсъждат защитата на външните граници на ЕС.
Идеята за резервна система за защита от мощния миграционен натиск откъм Гърция все пак остава, но като план „Б”, в случай, че общите мерки на ЕС срещу миграцията не сполучат.
Както се и очакваше, в Прага премиерът Бойко Борисов потвърди, че България е против заграждение по границата си с Гърция и отстоя познатата позиция, защитена ден по-рано и в разговор с канцлера Ангела Меркел, че спирането на миграционния натиск е възможно само с общи мерки на ЕС. Според Борисов, частично засилване на контрола по българо-гръцката и македонско-гръцката граница няма да доведе до решение на проблема, а само ще промени миграционните маршрути. Затова София стои зад тезата, че в краткосрочен и средносрочен план от първостепенно значение за овладяване на миграцията е ефективният контрол по външните граници на ЕС, каквито граници се явяват и сухопътните на България и Гърция с Турция. Външният министър Даниел Митов обяви, че София ще настоява по тези граници да се проведе операция на НАТО, ако преди това операцията на алианса по гръцко-турската морска граница даде резултат. За ангажиране на НАТО са и държавите от Вишеградската група. Засилване на ангажимента на военно-политическия пакт с миграционния проблем би било съзвучно със склонността на някои държави в решаването му да бъдат включени и националните армии, но пък би представлявало и засилване на присъствието на НАТО в региона, на което Русия остро се противопоставя.
В Прага българската делегация настоя също, че трябва да се затворят всички външни граници на ЕС, а не само тези с Турция, за да може мигрантите да минават само законно през граничните КПП. Това би позволило пълна регистрация и ясно разграничаване на законни от незаконни мигранти, и на бежанци от икономически емигранти. За подобен подход София настоява отдавна, за да се спре миграционният натиск от държави, които не са източник на миграция заради военни конфликти, а по социални и икономически причини. В тази връзка, в Прага Вишеградската четворка, заедно с България и Македония, се произнесоха за по-тясно сътрудничество между националните гранични и разузнавателни служби.
В Прага „непокорната” Вишеградска четворка направи отстъпки от някои свои радикални виждания в името на обща политика на ЕС и формира позиция, която ще изложи на предстоящата в Брюксел, на 18 и 19 февруари, среща на върха на ЕС по миграцията. Преди това, на 17 февруари в Австрия ще се състои друга среща, с участие на 11 държави, сред които Германия и Франция, на която ще бъде представена и Турция. Интензитетът, с който диалогът се води на всички равнища, показва, че сериозността на миграционната криза и неотложността на свързаните с нея проблеми са осъзнати. Но показва също, че обща политика за преодоляване на тази криза, за каквато се говори толкова много и толкова отдавна, още не е формирана.
В брой 35 на предаването слушайте: Ново българско училище отваря врати в Италия (град Авелино) – интервю с Венета Ненкова, председател на Асоциация "Паралел 43", която стои зад създаването му; От детските рисунки в Бургас до платната с..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...
Среща-разговор, посветена на българската литература и превода ѝ на френски език, със специалното участие на Мари Врина-Николов и Рене Карабаш ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. във Френския институт в София. Модератор ще бъде Люк Леви, директор на..
Най-запалените скиори вече могат да се спускат по снежните склонове на Рила и в тъмната част на зимния ден. Курортният комплекс "Мальовица" отваря нощното..
От печат излезе книгата "Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)" с автори проф. Петър Стоянович и..
Глобална кампания, насочена към правото на всяко дете да расте в семейна среда, беше открита в София по инициатива на правителството на Великобритания...