След поредни политически консултации с парламентарните сили, президентът Росен Плевнелиев отчете в парламента, че диалогът в 43-то Народно събрание днес е по-конструктивен, отколкото в 42-то. Това, според президента, е признак за политическа стабилност, а тя от своя страна е предпоставка за провеждането на реформите и за подобряването на икономическата среда. Приоритетно трябва да се развиват реформите в съдебната реформа, административната и електронно управление, здравеопазването, образованието, пенсионното дело и водния сектор, смята държавният глава.
Политическите консултации са го убедили още, че след като вече е постигнала своите стратегически цели – членство в ЕС и НАТО, България днес се нуждае от нови цели като изграждане на социално отговорна икономика, елиминиране на бедността, пълноправно членство в Шенген, влизане в еврозоната. Особено голямо предизвикателство пред страната е демографската криза. Има нужда и от нови идеи във външната политика, основани на европейските ценности за мир, върховенство на закона и свободи, смята също Росен Плевнелиев. Оптимистичните заключения дадоха на президента основание да посочи, че вече е време да започне подготовката на план „България 2030”, в който трябва да се формулират реалистични за изпълнение цели. Оптимизмът на държавния глава обаче бе помрачен от поведението на част от парламентарните сили. Групата на „БСП Лява България” напусна пленарната зала в знак на протест срещу отказа на мнозинството по телевизията и радиото да бъдат излъчени и партийните реакции на президентското слово. Според левицата, отказът е показал желание под булото на общо съгласие да бъдат скрити реалните проблеми и противоречия в страната. От пленарната зала отсъстваха, впрочем, и Демократи за силна България, които формално са част от управляващата коалиция. Групата на ГЕРБ съжали, че с поведението си някои сили са развалили едно добро начало, даващо надежди за обединение на българските политици около националните интереси. Така и самата управляваща партия призна, че обединение около националните интереси няма.
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...
Среща-разговор, посветена на българската литература и превода ѝ на френски език, със специалното участие на Мари Врина-Николов и Рене Карабаш ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. във Френския институт в София. Модератор ще бъде Люк Леви, директор на..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със съставянето на редовно правителство в рамките на 51-ото Народно събрание. Президентът връчи първия..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над..