Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шенген – тояга или морков

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия смята, че България и Румъния са изпълнили всички изисквания за присъединяване към Шенгенската зона. Това заяви говорителят на ЕК Мина Андреева. „Според нас България и Румъния вече са готови да се присъединят към Шенгенското пространство. Сега трябва да се вземе единодушно решение от държавите-членки на Европейския съюз”, допълва Андреева, както я цитират агенциите. Ама това новина ли е? Или е дежа вю. Още в края на 2013 г. предишният председател на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу бе принуден да обяви, че България и Румъния няма да бъдат приети в Шенген от 1 януари 2014 г. Германия, Холандия и Франция се опряха тогава на стремленията на двете съседки да влязат в териториите за свободно движение в рамките на Европейския съюз. И тогава официален Брюксел твърдеше, че България и Румъния са готови за присъединяване към зоната. Нещо като „царят дава, пъдарят не дава”. Всъщност този акт на приемане в Шенген се свързваше от споменатите държави с режима на партньорска проверка и докладите по нея. Дефицитите в нереформираната правосъдна система и борбата с корупцията и организираната престъпност бяха препъни камъните в тези доклади, които постоянно обявяваха някакви напредъци, но недостатъчни. Винаги обаче е подчертавано, че механизмът на проверка не трябва да се обвързва с приемането в Шенген. Да, ама Холандия например ни виждаше в Шенгенското пространство чак след два положителни доклада! Мисията невъзможна и параграф 22 едновременно.

В действителност опасенията на страните от клуба на богатите бяха свързани с евентуална масова имиграция и последствията за социалната им система.

Според различни изследвания обаче точно българските емигранти в голямата си част не са в тежест на социалната благодат там, а напротив, с включването си на пазара на труда и плащайки данъци са интегрирани в икономиките. И още нещо изигра негативна роля в шенгенския ребус – фактът, че от началото на 2014 г. паднаха ограниченията за броя на имигранти от новите страни-членки на ЕС, а с това дойде и страхът, че напливът по време на криза и безработица ще доведе до излишни главоболия.

После наистина дойде вълната – бежанската вълна! Оказа се, че демократична Европа изобщо не е подготвена за такова нещо и изведнъж шенгенските принципи се оказаха доста колебливи. Дотам, че на високо равнище се заговори за отпадането на Шенгенското споразумение, след като доста страни въведоха, уж временно, граничен контрол. Оказа се също така, че България успява да опази външните граници на Евросъюза, все едно е страна от Шенген и вече беше лицемерно да се дрънка за проверки и доклади. Ето как зоната за свободно движение на хора и капитали се превърна от тояга в морков. Така, макар отдавна да изпълняваме критериите, сега, току виж, ни приели. Само дето, както казва говорителката Андреева, първо трябва да се вземе единодушно решение от държавите-членки на Европейския съюз. Е, дано!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Столичната община ще помага на изявени деца в изкуствата, образованието и спорта

Фонд за подкрепа на изявени деца в областта на културата, изкуствата, науката, образованието и спорта на Столичната община ще финансира участието им в международни конкурси и ще отпуска стипендии за обучение у нас и в чужбина. Той ще започне работа..

публикувано на 29.12.24 в 09:43

Около 8100 абонати все още нямат ток

Пети ден в около 105 населени места с 8100 абонати в цялата страна все още няма ток заради падналия снеговалеж, съобщи в Габрово служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. " Искаме до неделя електрозахранването да бъде възстановено във..

публикувано на 29.12.24 в 09:05

Янку Берчану от Банат: Има нужда от инвестиции в българското културно присъствие в Румъния

България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите въобще. Това сподели пред Радио България Янку Берчану - румънец, който от 20 години преподава..

публикувано на 29.12.24 в 08:15