Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Традиционни народни носии” събира красотата на България

БНР Новини
Снимка: Шевкие Чакър

Мъжки, женски и богато украсени невестенски носии, умело съчетани с накити, пафти,  пояси, престилки събраха различни поколения българи на изложбата „Традиционни народни носии“ в черноморския град Бургас. Автентичните експонати са от различни региони на България и са дарение на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН . Изложбата предизвика голям интерес. На откриването й традиционните български носии изпъкнаха в дефиле, под звуците на народна музика. Любителите на фолклора имаха възможност да се потопят в неравноделната магия на българските хора и ръченици.

СнимкаЗа събитието ни разказва Анелия Казакова от община Бургас:

Културен център „Морско казино” посвети месец и половина на красотата на българската традиционна носия. Изложбата включва многообразието и красотата на традиционните български облекла,  които са с вековна история. Например изложените тук носии са на 150 години. Могат да се видят женски и мъжки традиционни одежди от всички фолклорни области – шопска, добруджанска, пиринска , тракийска, родопска и район Мизия. Сред интересните експонати са невестенска носия от Кюстендилско, възрожденска носия от Жеравна, женска носия от българската общност в Бесарабия.

СнимкаСпоред Анелия Казакова, идеята на събитието е да се докоснем до историята и традициите и да ги опазим за бъдните поколония.

Посетителите са привлечени и от различните акценти – накити, нагръдници, колани, пафти, гривни, чорапи, чехли, кожени обувки и ботуши от село Бърдарски геран, Белослатинско. Наред с облеклата са изложени и градски налъми и традиционни цървули от телешка кожа, които са на повече от век и половина. Специално към носията от Софийско са включени старинни опашки и ръкавници към сукманите. А невестенската пък привлича посетителите с  легендите за нея. С тази носия невестата говее 40 дни пред свекър, свекърва и съпруга си. Тоест тя не се сваля 40 дни, докато невестата не бъде  приета в семейството. След този период тя вече облича дрехата на омъжена жена.

СнимкаПредставените носии носят и дълбок смисъл. Те разкриват разликата както в статуса така и във възрастта на жените. По-възрастните жени са използвали по-тъмните цветове - черно, тъмно- вишнево, а самите им забрадки също са били еднотонни. Няма много орнаменти по тях, докато носиите на по-младите момичета са с богато украсени везани цветове. По стара българска традиция, докато са  шиели и везали украсата по носиите, жените винаги са оставяли нещо незавършено по ризата, престилката и полата. Вярвали са, че това ги пази от злото.

Снимки: Шевкие Чакър


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четири поколения таланти... Или как училището в Котел съхранява българския дух

Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" не е обикновено школо, а истинска фабрика за таланти. Това е първото не само в България, а на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор . Намира се в сърцето на красивия..

публикувано на 12.02.25 в 11:05

Перник е готов за най-шумния и колоритен зимен фестивал в Европа – "Сурва"

Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..

публикувано на 23.01.25 в 12:15

На Сурва в Еловдол

В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..

публикувано на 21.01.25 в 10:30